Badania profilaktyczne dla mężczyzn 50+

Nawet jeśli w tej chwili czujesz się dobrze, nie powinieneś odpuszczać regularnych kontroli stanu zdrowia. Wszystkie działania, jakie podejmiesz teraz, mogą pomóc Ci uniknąć problemów w przyszłości.

Dlaczego każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien wykonywać regularne badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne przeprowadza się w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń w pracy organizmu u osób, które nie mają żadnych objawów. Ich celem jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, tak aby można było wprowadzić odpowiednie zmiany do stylu życia i zmniejszyć ryzyko choroby lub wykryć ją na tyle wcześnie, aby móc ją skutecznie leczyć.

Dzień pięćdziesiątych urodzin to ważny kamień milowy w życiu każdego mężczyzny. Warto z tej okazji zadbać o swoje ciało oraz umysł, mając na uwadze to jak codzienny stres wpływa na zdrowie.

Jakie badania profilaktyczne wykonać po 50. roku życia?

Wybór odpowiedniego zestawu badań jest zależny od wielu czynników, między innymi dotychczasowej historii przebytych chorób, schorzeń występujących w rodzinie czy stylu życia. Z tego powodu warto zasięgnąć rady lekarza rodzinnego lub internisty, który pomoże dobrać zestaw badań najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Badanie ciśnienia tętniczego krwi i EKG

Badanie ciśnienia tętniczego i elektrokardiogramu (EKG) to rutynowe badania wykonywane między innymi podczas badań okresowych czy przyjęcia do szpitala. Jeżeli od ostatniego badania upłynął rok, warto byłoby je powtórzyć. 

Badanie ciśnienia tętniczego można wykonać w gabinecie lekarskim, w wielu aptekach, a także w domu, z pomocą automatycznego ciśnieniomierza. Wykonanie standardowego elektrokardiogramu wymaga zgłoszenia się do lekarza. 

W przypadku nieprawidłowości lekarz może zalecić poszerzenie diagnostyki o całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego (holter ciśnieniowy), a także całodobowe monitorowanie EKG metodą Holtera (Holter EKG). Badania te pozwalają na wnikliwe monitorowanie stanu zdrowia w trakcie codziennych czynności, umożliwiając bardziej precyzyjną diagnostykę. Nasi Pacjenci mogą skorzystać w tym celu z telemedycznego Holtera EKG, który umożliwia stałe monitorowanie pracy serca we własnym domu nawet do 7 dni, pod stałym nadzorem Centrum Zdalnej Opieki Medycznej iMed24.

Badania laboratoryjne

Po 50. roku życia regularna kontrola stanu zdrowia powinna mieć charakter kompleksowy i obejmować wszystkie najważniejsze parametry oraz funkcję kluczowych narządów.

Podstawą jest morfologia krwi, która umożliwi rozpoznanie ewentualnej niedokrwistości

Badanie stężenia glukozy na czczo oraz hemoglobiny glikowanej (HbA1c) dostarczy informacji na temat gospodarki węglowodanowej organizmu i umożliwi rozpoznanie bezobjawowej cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego.

Bardzo ważnym badaniem jest profil lipidowy (lipidogram), który wykaże czy poziom cholesterolu, a także poszczególnych jego frakcji (LDL, HDL) oraz triglicerydów, jest odpowiedni w stosunku do indywidualnego poziomu ryzyka sercowo-naczyniowego.

W panelu badań profilaktycznych powinna znaleźć się również ocena funkcji nerek (kreatynina, kwas moczowy, badanie ogólne moczu) i  wątroby (ALT, AST, GGTP). 

Kolonoskopia

Chociaż kolonoskopia jest prawdopodobnie najgorzej kojarzącym się w powszechnej świadomości badaniem przesiewowym, to jej wykonanie może dosłownie uratować życie. Z powodu raka jelita grubego każdego roku umiera w Polsce ok. 7 tysięcy mężczyzn, a statystyki z roku na rok mają tendencję wzrostową.

Tymczasem, regularne wykonywanie kolonoskopii co 10 lat po 50. roku życia mogłoby zmniejszyć śmiertelność z powodu tej choroby nawet o 73%!

Wystąpienie raka jelita grubego poprzedza proces trwający od kilku lat nawet do dekady. Początkowo w świetle jelita powstają niezłośliwe polipy - gruczolaki. Rozwijają się one w efekcie nieprawidłowego rozrostu komórek gruczołowych jelita. Z czasem nieprawidłowe podziały komórek prowadzą do gromadzenia się mutacji, na skutek których mogą one przenikać ścianę jelita grubego, a nawet przedostawać się do węzłów chłonnych i innych narządów. W ten sposób rozwija się około 70% wszystkich raków jelita grubego. 

Podczas kolonoskopii lekarz wprowadza przez odbyt specjalny endoskop do jelita grubego. Jest to narzędzie, które umożliwia dokładną ocenę ścian jelita, a także usunięcie z pomocą różnych technik polipów jelita grubego. Usunięcie polipa przerywa cały ciąg przyczynowo-skutkowy i zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. Badanie można wykonać w znieczuleniu.

Wizyta u urologa

Badanie prostaty to kolejny wstydliwy temat dla wielu mężczyzn. Tymczasem rak gruczołu krokowego to najczęstszy nowotwór złośliwy rozpoznawany u mężczyzn. Jest on tak częsty, że w ciągu swojego życia zachoruje na niego ponad połowa mężczyzn. 

Zazwyczaj rozwija się on powoli i bardzo często nie daje żadnych objawów. Jednak w swoim zaawansowanym stadium powoduje on często przerzuty do węzłów chłonnych oraz kości, będące źródłem poważnych komplikacji, między innymi patologicznych złamań.

Wstępna diagnostyka raka prostaty składa się z oznaczenia poziomu PSA we krwi oraz badania per rectum (badanie palcem przez odbyt), umożliwiającym wykrycie guzków i nieprawidłowości w obrębie miąższu gruczołu krokowego. PSA jest markerem różnych chorób prostaty, między innymi łagodnego rozrostu, ale także raka, dlatego jego nieprawidłowy poziom może być wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego prostaty lub powtórzenia badania krwi w odstępie czasu. 

Mężczyźni po 50. roku życia nie powinni również zapominać o samobadaniu jąder, które powinno się wykonywać raz w miesiącu.

Bezdech senny

Bezdech senny występuje 4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, a do czynników zachorowania na OBS należy między innymi wiek - w przypadku mężczyzn jest to > 40r.ż. Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba, której charakterystyczną cechą są powtarzające się epizody spłycenia oddychania lub bezdechu, występujące podczas snu i spowodowane zwężeniem lub zamknięciem się dróg oddechowych. 

Dowiedz się więcej na temat bezdechu sennego

Bezdech nie tylko znacząco pogarsza codzienny komfort życia, ale może być także realnym zagrożeniem: szacuje się, że nadmierna senność w trakcie prowadzenia samochodu spowodowana OBS może odpowiadać nawet za 15% wypadków.

Dlatego problemy z głośnym chrapaniem, niedospaniem, chronicznym zmęczeniem, utrzymaniem koncentracji i z pamięcią oraz występowanie duszności i bóli w klatce piersiowej warto skonsultować ze specjalistą od zaburzeń oddychania w trakcie snu, by sprawdził, czy nie ma potrzeby wykonania profesjonalnych badań diagnozujących OBS.

Jeżeli występuje u Ciebie większość objawów typowych dla OBS, możesz samodzielnie wykonać profesjonalne badanie na bezdech w zaciszu własnej sypialni, bez konieczności przenocowania w szpitalu. Domowe badanie snu - domowa poligrafia - to uznana metoda diagnostyki obturacyjnego bezdechu sennego, która polega na rejestracji specyficznych dla bezdechu sennego objawów w trakcie snu za pomocą szeregu czujników.

Umów się na konsultację ze specjalistą od zaburzeń oddychania w trakcie snu:

konsultacja telefoniczna - sprawdź najbliższy wolny termin

Zadbaj o swoje zdrowie teraz i na przyszłość z iMed24 - badania dla mężczyzn 

W Centrum Medycznym iMed24 w Krakowie oferujemy naszym Pacjentom dostęp do szerokiej oferty badańlaboratoryjnych, diagnostycznych i poradni specjalistycznych.

W iMed24 działa poradnia urologiczna, specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowego i męskich narządów płciowych. Wykonujemy także badanie poziomu PSA we krwi, badania USG, a także wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty. 

W ramach pracowni endoskopowej wykonujemy badania przewodu pokarmowego, w tym gastroskopię oraz kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym.

W naszej poradni kardiologiczno-hipertensjologicznej przyjmują doświadczeni specjaliści posiadający tytuły naukowe, którzy mają do dyspozycji na miejscu w naszej przychodni i mogą zlecić Pacjentowi szereg badań diagnostycznych: od holterów ciśnieniowych, przez holtery EKG (w tym także teleholtery), USG Dopplera, echokardiografię, po próbę wysiłkową na bieżni ruchomej, tomografię komputerową tętnic wieńcowych czy Calcium Scoring.

Mężczyźni po 50. roku życia mogą też skorzystać z naszej dedykowanej, specjalnej oferty screeningu stanu zdrowia 50+, w skład której wchodzą konsultacje z lekarzami różnych specjalności, pakiet badań laboratoryjnych oraz wybrane kluczowe badania obrazowe, kardiologiczne i kolonoskopia. Dodatkowo pacjenci, którzy zdecydowali się na zakup pakietu mogą skorzystać z 20% zniżki na pozostałe* usługi dostępne w Centrum Medycznym iMed24 (*z wyłączeniami, głównie stomatologii, szczepień, znieczuleń i kontrastów). 

Zachęcamy do skorzystania z możliwości, jakie daje nasza przychodnia. Serdecznie zapraszamy :)

Centrum Medyczne iMed24

ul.Życzkowskiego 29, Kraków, Czyżyny

rejestracja: +12 376 31 31