Poradnia leczenia zaburzeń snu

Poradnia leczenia zaburzeń snu w Centrum Medycznym iMed24 w Krakowie oferuje diagnostykę obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

Czym jest Obturacyjny Bezdech Senny?


U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny (OBS) podczas snu występuje wielokrotne wstrzymanie oddechu z powodu zapadania się dróg oddechowych. Górne drogi oddechowe mogą zapadać się z powodu osłabionej aktywności mięśni, rozrostu tkanki wokół dróg oddechowych czy cech anatomicznych, które powodują zwężenie się dróg. oddechowych. W rezultacie powietrze nie może dotrzeć do płuc. Skutkuje to obniżeniem stężenia tlenu oraz zwiększeniem poziomu dwutlenku węgla we krwi, prowadzi także do zaburzenia prawidłowej architektury snu.

Typowe objawy Obturacyjnego Bezdechu Sennego:

Większość chorych nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS). Schorzenie to jest często wykrywane przez osobę, która śpi obok nas – to ona zazwyczaj zauważa objawy tego zaburzenia snu. Typowe objawy bezdechu to:

 • Głośne chrapanie z przerwami w oddychaniu
 • Wybudzenia ze snu
 • Niespokojny sen, koszmary senne
 • Dławienie, duszenie się w czasie snu
 • Wzmożona potliwość w czasie snu
 • Kołatanie serca w czasie snu
 • Częste oddawania moczu w czasie snu
 • Impotencja, osłabienie libido
 • Poranne bóle głowy i suchość w ustach
 • Nadmierna senność dzienna
 • Roztargnienie, drażliwość, zaburzenia pamięci, depresja


Skutki nieleczonego bezdechu:


Istnieje wiele potencjalnych zagrożeń związanych z występowaniem OBS. Badania kliniczne wykazały, że istnieje relacja pomiędzy występowaniem OBS i takich schorzeń przewlekłych, jak nadciśnienie, choroby serca, atak serca, udar, otyłość, cukrzyca typu II, a także wypadków samochodowych wynikających ze zmęczenia kierowcy oraz wypadków w pracy. Odpowiednie leczenie OBS może ograniczyć ryzyko rozwoju chorób zagrażających życiu oraz poprawić jakość życia pacjenta.

Nadciśnienie tętnicze:

U pacjentów cierpiących na OBS zagrożenie występowaniem nadciśnienia tętniczego, które jest czynnikiem ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, może być większe. Leczenie OBS może spowodować obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Migotanie przedsionków:

Obturacyjny bezdech senny może sprzyjać rozwojowi nieprawidłowości rytmu serca, takich jak np. migotanie przedsionków. Co więcej, u osób, u których występuje migotanie przedsionków przy nieleczonym OBS, ryzyko nawrotu migotania przedsionków po skutecznym leczeniu tego schorzenia jest większe niż u pacjentów, którzy nie cierpią na OBS lub poddali się skutecznej terapii.

Choroby układu krążenia:

Nieleczony OBS obciąża serce, co może prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu krążenia, takich jak niewydolność czy nawet zawał serca. Leczenie OBS może zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń tego rodzaju i pomóc pacjentom w odpowiednim dbaniu o zdrowie serca i tętnic.

Choroby układu naczyniowo-mózgowego:

Badania wykazały, że OBS jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru, a jego obecność utrudnia rekonwalescencję po przebytym udarze.

Cukrzyca typu II:

Osoby cierpiące na bezdech senny są w większym stopniu zagrożone rozwinięciem odporności na insulinę, co może prowadzić do cukrzycy typu II. Badania kliniczne wykazały, że u chorych na cukrzycę typu II to zaburzenie snu występuje niezwykle często.

Wypadki komunikacyjne związane z mimowolnym zasypianiem za kierownicą pojazdu

Badania przesiewowe i diagnostyka:


W celu określenia prawdopodobieństwa, czy cierpisz na OBS, oraz stwierdzenia, czy konieczne jest wykonanie dalszych badań diagnostycznych konieczna będzie konsultacje z lekarzem specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu. Niezbędny element diagnostyki stanowi całonocne badanie snu (badanie poligraficzne/polisomnograficzne), Badanie to jest bezpieczne i bezbolesne, a polega na monitorowaniu snu, parametrów oddychania oraz czynności serca.

W diagnostyce stosujemy zaawansowany technologicznie, przenośny aparat Alice PDx, specjalnie przystosowany do diagnozowania zaburzeń oddechu podczas snu w warunkach domowych bez konieczności pobytu w szpitalu i specjalnego przygotowania. Aparat prowadzi całonocny zapis parametrów oddychania, tętna i poziomu tlenu we krwi.

Terapia:


Podjęcie niektórych prostych działań może pomóc w złagodzeniu objawów OBS, np.:

 • Zmniejszenie wagi ciała
 • Unikanie spożywania alkoholu w godzinach wieczornych
 • Unikanie spania w pozycji na wznak


Powyższe sposoby stanowią nieodzowny element leczenie bezdechu sennego niezależnie od stopnia jego ciężkości, mogą stanowić jedyną formą leczenia w przypadku łagodnego nasilenia choroby.

W cięższych postaciach choroby stosujemy terapię wspomagająca oddychanie za pomocą utrzymywania dodatniego ciśnienia powietrza w drogach oddechowych(ang. Positive Airway Pressure, PAP). Jest to powszechnie uznana i zalecana metoda leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Terapia PAP zapobiega zapadaniu się górnych dróg oddechowych podczas snu poprzez zastosowanie urządzenia podającego delikatny strumień powietrza, co pozwala na swobodny oddech, likwiduje chrapanie oraz zapobiega epizodom bezdechów i niedotlenień. Posiadamy najnowocześniejsze urządzenia służące leczeniu bezdechu sennego. Zajmujemy się długoterminowym prowadzeniem leczenia. Więcej informacji uzyskasz podczas konsultacji u swojego lekarza specjalisty.

Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny skontaktuj się z nami. Zapewniamy wysoce wykwalifikowaną kadrę specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w diagnostyce i leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego.