Blog

 • Bąblowiec - letni owocowy tasiemiec

  Dlaczego podczas letnich spacerów lepiej nie zjadać owoców zerwanych prosto z krzaka? Odpowiedź jest prosta: ponieważ mogą znajdować się na nich jaja tasiemca bąblowcowego, pasożyta wywołującego groźną chorobę - bąblowicę. Czym jest bąblowica i jak sobie z nią radzić?

  Czytaj więcej
 • Choroby trzustki - leczenie i diagnostyka

  Trzustka to narząd odgrywający niezwykle istotną rolę dla organizmu. Mimo to świadomość na temat chorób trzustki wydaje się być stosunkowo niewielka. Warto poznać objawy zaburzeń jej funkcjonowania, tak aby nie bagatelizować ich wystąpienia i podjąć właściwe kroki w odpowiednim momencie.

  Czytaj więcej
 • Endoskopia laryngologiczna - co to za badanie, na czym polega, kiedy warto z niego skorzystać?

  Endoskopia to już niemal stały element diagnostyki chorób nosa, gardła, krtani i ucha. Pozwala ona ocenić struktury niewidoczne w tradycyjnym badaniu laryngologicznym. Jak wygląda badanie? Jak się do niego przygotować i kiedy warto je wykonać?

  Czytaj więcej
 • Cukrzyca u osób starszych

  Cukrzyca to obecnie jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, przez co zyskała ona miano epidemii XXI wieku. W Polsce choruje na nią nawet 3 miliony osób. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, jak niebezpieczne konsekwencje może mieć nieleczona cukrzyca.

  Czytaj więcej
 • Dlaczego warto zainwestować w soczewki kontaktowe dla dziecka właśnie latem?

  Na plaży, w parku czy na placu zabaw - niezależnie od miejsca lato to okres, w którym dzieci pozostają w nieustannym ruchu, w czym czasem przeszkadzać może konieczność noszenia okularów. Podczas letnich aktywności trzeba również pamiętać o ochronie przed wpływem promieniowania UV. Czy soczewki kontaktowe to dobra inwestycja dla dziecka?

  Czytaj więcej
 • Diagnostyka raka prostaty: badanie PSA

  23 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty. To dobry moment, aby dowiedzieć się więcej o najczęściej diagnozowanym nowotworze wśród polskich mężczyzn.

  Czytaj więcej