Poradnik pacjenta

Porady Ekspertów

 • Opóźnienie miesiączki – czy to zawsze ciąża?

  Większości z nas opóźnienie lub brak miesiączki kojarzy się z ciążą. Jednak brak okresu wcale nie musi oznaczać, że wkrótce pojawi się nowy członek rodziny. O czym świadczy opóźnienie miesiączki? Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

  Czytaj więcej
 • Anemia - objawy, przyczyny, rodzaje

  Anemia, czyli niedokrwistość, występuje, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej normy odpowiedniej dla płci i wieku. Obniża ona zdolność krwinek czerwonych do przenoszenia tlenu do narządów organizmu, co prowadzi do wystąpienia objawów takich jak nadmierne zmęczenie czy zawroty głowy. Istnieje wiele różnych typów anemii, ale jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza.

  Czytaj więcej
 • Krew utajona w kale

  Śladowe ilości krwi obecne w stolcu są zwykle niewidoczne gołym okiem, mogą jednak wskazywać na różne schorzenia przewodu pokarmowego. Kiedy warto wykonać badanie na krew utajoną w kale i jak interpretować jego wyniki?

  Czytaj więcej
 • Omdlenia - dlaczego należy poszukiwać ich przyczyny?

  Omdlenie to przemijająca utrata świadomości, do której dochodzi na skutek krótkiego i przejściowego niedotlenienia mózgu. Wiele osób doświadcza omdleń, zwłaszcza w okresie upałów. Chociaż często nie niosą one za sobą poważnych następstw, nie należy lekceważyć epizodów utraty przytomności, ponieważ mogą one być manifestacją groźniejszej choroby.

  Czytaj więcej
 • Choroba wieńcowa - czym jest i jak ją rozpoznać?

  Choroba wieńcowa to stan, w którym dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego, wywołanego zwężeniem lub zamknięciem się światła tętnic wieńcowych. Jej główny objaw to ból w klatce piersiowej, pojawiający się podczas wysiłku. Jak zapobiegać i leczyć miażdżycę tętnic wieńcowych?

  Czytaj więcej
Zobacz wszystkie