Poradnik pacjenta

Porady Ekspertów

 • Otępienie — przyczyny, objawy, leczenie

  Otępienie, znane również jako demencja lub zespół otępienny, to grupa objawów najczęściej kojarzona z postępującym pogorszeniem pamięci, zdolności myślenia, orientacji i komunikacji. Często towarzyszą im również zaburzenia nastroju, takie jak depresja. Przyczyną otępienia mogą być różne stany chorobowe dotyczące mózgu. Najczęściej dotykają one osób starszych, a ich leczeniem zajmują się między innymi specjaliści neurologii oraz geriatrii.

  Czytaj więcej
 • Badania profilaktyczne dla kobiet 50+

  Badania profilaktyczne dla kobiety po 50. roku życia to nie tylko mammografia. Dowiedz się, z czego powinien składać się przegląd stanu zdrowia dla kobiety 50+.

  Czytaj więcej
 • Niedobór żelaza - czym to grozi?

  Niedobór żelaza jest jednym z najczęstszych zaburzeń żywieniowych na świecie, które może dotknąć każdego. Może prowadzić do anemii, która manifestuje się jako osłabienie, zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych. Co to jest anemia? Jakie są jej objawy? Czy niedobór żelaza jest groźny?

  Czytaj więcej
 • Jakie szczepienia przed podróżą?

  Niezależnie od jej celu, planując podróż zawsze należy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, wśród których znajduje się narażenie na kontakt z chorobami zakaźnymi, które nie występują w Polsce. Co zrobić, aby z tropików przywieźć wyłącznie dobre wspomnienia?

  Czytaj więcej
 • Neuropatia cukrzycowa - objawy

  Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów, to najczęstsze powikłanie cukrzycy. Dochodzi do niej na skutek podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Bez właściwej interwencji neuropatia cukrzycowa może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Jak objawia się neuropatia cukrzycowa?

  Czytaj więcej
Zobacz wszystkie