Dzień z Holterem — co wolno, a czego nie wolno robić, mając założony holter?

Lekarz zalecił Ci badanie z użyciem holtera ciśnieniowego, ale nie wiesz czego się spodziewać? Dowiedz się, jak przygotować się do badania i jak powinien wyglądać Twój dzień z holterem ciśnieniowym!

Czym jest badanie holterem ciśnieniowym i w jakim celu się je wykonuje?

Badanie holterem ciśnieniowym, określane również jako ABPM (ang. ambulatory blood pressure monitoring), jest jednym z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań w diagnostyce nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia. Polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Jego celem jest wykrycie nieprawidłowości, które mogą pozostać niezauważone podczas pomiarów w gabinecie lekarza.

Jak przygotować się do badania holterem ciśnieniowym?

Przygotowanie do badania holterem ciśnieniowym nie jest skomplikowane, należy jednak pamiętać o kilku istotnych krokach. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak odpowiednio przygotować się do badania.

Ubranie

Planując ubranie na dzień badania, wybierz koszulkę z krótkim rękawem, która umożliwi prawidłowe założenie mankietu urządzenia na Twoje ramię. Mankiet musi być założony bezpośrednio na skórę. Jednakże luźna odzież założona na wierzch nie będzie zakłócać pomiarów urządzenia.

Aktywność

Celem 24-godzinnego badania holterem jest ocena ciśnienia tętniczego podczas codziennych aktywności. Powinieneś/powinnaś zatem prowadzić swój normalny tryb życia. Postaraj się również nie stresować dodatkowo badaniem, jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a dodatkowy stres mógłby zaburzyć jego wyniki.

Zapisywane aktywności

Równolegle z automatycznym pomiarem ciśnienia przez urządzenie, zapisuj rozkład swojej aktywności w ciągu dnia. Należy rejestrować godziny odpoczynku, aktywności fizycznej, przyjmowania leków, posiłków oraz sytuacji stresowych. Jeżeli palisz papierosy bądź spożywasz alkohol podczas badania nie zapomnij, żeby to odnotować. To pomoże lekarzowi dokładniej zinterpretować wyniki.

Jak przebiega badanie holterem ciśnieniowym?

Założenie holtera ciśnieniowego odbywa się w placówce z pomocą personelu medycznego lub w Twoim domu na podstawie dołączonej instrukcji, jeśli wybrałeś holter telemedyczny. Urządzenie składa się z mankietu zakładanego na ramię, tak samo, jak w przypadku klasycznego aparatu do mierzenia ciśnienia, oraz jednostki centralnej, przypinanej do paska, połączonej z mankietem elastycznym przewodem.

Samo badanie jest całkowicie bezbolesne. Urządzenie dokonuje automatycznego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi co około 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy, co przekłada się na około 70 pomiarów ciśnienia wykonanych w ciągu 24 godzin. Wyniki są rejestrowane w pamięci urządzenia, a następnie zgrywane w placówce medycznej i analizowane przez specjalistę.

Czego nie wolno robić podczas badania holterem ciśnieniowym?

Badanie holterem ciśnieniowym to ważne narzędzie diagnostyczne, którego wyniki pozwalają lekarzom na podejmowanie kluczowych decyzji związanych z postawieniem właściwej diagnozy oraz rozpoczęciem skutecznego leczenia. Aby było to możliwe, uzyskane wyniki powinny być maksymalnie dokładne. Istnieje kilka czynności, których nie wolno wykonywać podczas badania holterem ciśnieniowym.

Nie zdejmuj urządzenia

Holter ciśnieniowy musi być noszony przez określony czas, zwykle przez 24 do 48 godzin. Nieplanowane przerwanie badania może zakłócać wyniki badania, dlatego nie wolno samodzielnie zdejmować urządzenia bez konsultacji z lekarzem.

Unikaj nietypowych zmian aktywności

Ważne jest, aby badanie odbywało się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do Twojego codziennego trybu życia. Podczas badania nie musisz rezygnować z aktywności. Przeciwnie, jeżeli podczas badania poświęcisz więcej niż zwykle czasu na odpoczynek, możesz zaburzyć jego wyniki.

Unikaj ruchów ramienia podczas pomiaru

Należy unikać nadmiernych ruchów ramienia, kiedy urządzenie wykonuje pomiar ciśnienia. W tym czasie w miarę możliwości przerwij aktywność, np. jeśli pracujesz fizycznie, i wznów ją, gdy pomiar się zakończy.

Uważaj na wodę

Przypadkowe zamoczenie aparatu grozi jego uszkodzeniem, dlatego nie wolno kąpać się ani brać prysznica z założonym holterem.

Jak spać z holterem ciśnieniowym?

Ważną częścią badania z wykorzystaniem holtera ciśnieniowego, jest monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi w czasie snu. Podobnie jak w ciągu dnia, obowiązują określone zasady:

  • odzież powinna być luźna, nie krępować ruchów i nie uciskać mankietu urządzenia;
  • nie należy ściągać urządzenia w czasie badania;
  • należy unikać gwałtownych ruchów ręką, na której znajduje się mankiet urządzenia;
  • godziny snu należy odnotować, aby umożliwić lekarzowi właściwą interpretację wyników.

Wybierz pozycję snu, w której czujesz się najwygodniej. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących tej kwestii, ale unikaj niewygodnych ułożeń ramienia.

Holter ciśnieniowy — oferta Centrum Medycznego iMed24 w Krakowie

Badanie holterem ciśnieniowym pozwala na ciągłe monitorowanie ciśnienia krwi przez 24 do 48 godzin. Jest o wiele dokładniejsze niż pojedynczy pomiar w domu czy gabinecie lekarskim. Dzięki temu lekarz może uzyskać pełniejszy obraz stanu zdrowia pacjenta, a co za tym idzie dobrać skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie.

Holter pozwala również rozwiać wątpliwości w przypadkach takich jak tzw. nadciśnienie białego fartucha, czyli podwyższone ciśnienie tylko w gabinecie lekarskim.

Ponadto badanie pozwala na monitorowanie ciśnienia w różnych sytuacjach dnia codziennego, takich jak sen, wysiłek oraz stres.

W naszym Centrum Medycznym iMed24 możecie skorzystać z konsultacji w zakresie diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego w Poradni kardiologicznej-hipertensjologicznej, gdzie specjaliści kardiolodzy kompleksowo zajmą się Waszym stanem zdrowia.

Diagnostyka kardiologiczna dostępna w Centrum Medycznym iMed24 obejmuje nie tylko całodobowy pomiar ciśnienia tętniczego, ale także:

Rejestracja na badania i konsultacje pod numerem telefonu: +12 376 31 31 lub za pomocą formularza kontaktowego.

Serdecznie zapraszamy do naszej przychodni!

Centrum Medyczne iMed24

ul. Życzkowskiego 29, kampus Comarch, Czyżyny

tel.:+12 376 31 31

kontakt@imed24.pl