Kardiologia ubieralna – czym jest kamizelka CardioVest?

W dzisiejszych czasach pomiar podstawowych parametrów życiowych we własnych czterech ścianach nie stanowi znacznej trudności. Czy jednak w warunkach domowych możliwe jest wykonanie bardziej zaawansowanych badań czynnościowych?

Praktycznie każdy posiada w domu termometr, wiele osób regularnie lub okazjonalnie korzysta z aparatu do mierzenia ciśnienia. W dobie pandemii COVID-19 coraz powszechniejszym wyborem stał się zakup pulsoksymetru, służącego do pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Nasuwa się więc pytanie: czy w warunkach domowych możliwe jest wykonanie bardziej zaawansowanych badań? Wydaje się, że może to stanowić niemałe wyzwanie, ponieważ z reguły konieczny jest specjalny aparat, umieszczenie elektrod na klatce piersiowej i kończynach, a sama interpretacja wyniku wymaga wiedzy i doświadczenia. Okazuje się jednak, że technologia, która to umożliwia, jest na wyciągnięcie ręki.

Kamizelka kardiologiczna

Możliwość samodzielnego wykonania EKG oferują już niektóre nowoczesne smartwatche. Funkcja ta ma jednak przede wszystkim charakter ciekawostki, ponieważ uzyskany zapis nie jest wystarczająco dokładny do podejmowania na jego podstawie decyzji medycznych. Aby uzyskanie wiarygodnego wyniku EKG było możliwe w warunkach domowych oraz (co ważniejsze) aby miał on bardziej użyteczny charakter, muszą zostać spełnione pewne warunki:

 • urządzenie musi zapewniać wysoką jakość odczytu,
 • jego użycie powinno być łatwe i intuicyjne dla pacjenta,
 • wynik zostanie zinterpretowany przez doświadczony personel, często przy wsparciu medycznych algorytmów.

    
  Wszystkie te warunki spełnia specjalistyczna kamizelka Comarch CardioVest.

CardioVestDomowe monitorowanie chorób serca

Kamizelka CardioVest jest urządzeniem specjalnie przeznaczonym do domowego monitorowania chorób związanych z zaburzeniami rytmu serca. To także użyteczne uzupełnienie diagnostyki kardiologicznej dzięki możliwości prowadzenia długoterminowego zapisu EKG.

Wskutek wykorzystania elektrod tekstylnych nie ma potrzeby przypinania czegokolwiek do ciała pacjenta. Zapewnia to komfort i wygodę, a sama kamizelka dobrze dopasowuje się do różnych sylwetek. Co najważniejsze, uzyskany dzięki nim zapis jest dokładny i wiarygodny. W skład urządzenia wchodzą również dwa rejestratory, które zapisują odczyt aktywności mięśnia sercowego, oraz stacja dokująca do transmisji. Podczas gdy użytkownik nosi kamizelkę z podłączonym jednym z rejestratorów, drugi – umieszczony w stacji dokującej - transmituje zapis do Centrum Analiz Medycznych Comarch przy użyciu szerokopasmowego połączenia internetowego. Istnieje również możliwość transmisji danych bezpośrednio w placówce. 


Platforma Analiz Medycznych Comarch

To narzędzie stworzone specjalnie w celu udoskonalenia standardów teleopieki nad pacjentami, również tymi kardiologicznymi. Dzięki niemu możliwe jest analizowanie zapisów EKG przesyłanych przez pacjentów zdalnie i w czasie rzeczywistym, co skraca oczekiwanie na diagnozę. Proces usprawnia zastosowanie algorytmów, oszczędzając czas i pozwalając na szybsze rozpoznanie zaburzeń rytmu serca, takich jak:

 • częstoskurcz komorowy,
 • bradykardia,
 • pauzy,
 • migotanie przedsionków.

Kto może skorzystać z kamizelki kardiologicznej?

Urządzenie to jest dostępne dla każdego pacjenta jako forma profilaktyki i wczesnego rozpoznawania zaburzeń rytmu serca. Najwyższą korzyść odniosą jednak pacjenci:

 • cierpiący na napadowe migotanie przedsionków,
 • u których wystąpują częste omdlenia,
 • sportowcy, zarówno ci trenujący amatorsko, jak i wyczynowo,
 • po zabiegach kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgicznych.


Zdalna opieka kardiologiczna

W naszym Centrum Medycznym iMed24 oferujemy naszym pacjentom możliwość skorzystania z kamizelki kardiologicznej Comarch CardioVest, którą dedykujemy przede wszystkim osobom z rozpoznanymi zaburzeniami rytmu serca w celu monitorowania procesu leczenia oraz w trakcie diagnostyki chorób kardiologicznych, jeśli zależy im na najwyższym możliwym komforcie badania. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zachować wysoką jakość diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób serca.