Otorynolaryngologia to szeroka dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nosa i zatok przynosowych, uszu, gardła oraz krtani. Specjaliści z zakresu otolaryngologii zajmują się zarówno leczeniem zachowawczym, czyli nieinwazyjnym, jak i chirurgią regionu głowy i szyi, począwszy od małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych, aż po skomplikowane operacje onkologiczne.
W Poradni Otolaryngologicznej prowadzona jest diagnostyka oraz leczenie chorób otolaryngologicznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wykonywane są niezbędne badania diagnostyczne, w tym badania słuchu subiektywne (audiometria) i obiektywne (tympanometria), a także badania endoskopowe uszu, nosa, nosogardła i krtani. Przeprowadzane są również drobne zabiegi, takie jak usuwanie ciał obcych, płukanie uszu, przedmuchiwanie trąbki słuchowej.
Kiedy należy udać się do otolaryngologa?
Do poradni otolaryngologicznej należy zgłosić się w przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak:
- ból ucha,
- szumy uszne,
- przewlekły katar nieustępujący pomimo leczenia,
- krwawienia z nosa,
- nawracające zapalenia krtani, gardła, zatok lub nawracająca angina,
- uczucie zatkanego nosa,
- przewlekła chrypka lub zmiana głosu,
- uczucie blokady nosa,
- zaburzenia równowagi,
- zawroty głowy,
- chrapanie i bezdech senny,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- postępującego pogorszenia słuchu.
Objawy alarmowe, które wymagają pilnej konsultacji laryngologicznej to:
- nagłe pogorszenie bądź utrata słuchu,
- wyczuwalny, niebolesny guzek w okolicy głowy i szyi,
- problemy z żuciem i przełykaniem,
- niegojące się owrzodzenie w jamie ustnej,
- pojawienie się krwi w plwocinie.
Szczególny niepokój powinny wzbudzić sytuacje, w których powyższym dolegliwościom towarzyszy utrata masy ciała i osłabienie.
Zapalenie ucha
Choroby ucha stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w poradni otolaryngologicznej. Należą do nich ostre i przewlekłe stany zapalne, obejmujące ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne, powszechne zarówno u dzieci jak i u dorosłych, towarzyszące czasami nasilonym infekcjom górnych dróg oddechowych. Szczególnie powszechne wśród najmłodszych pacjentów jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego, związanego z nagromadzeniem płynu w jamie bębenkowej i upośledzeniem słuchu.
Zapalenie zatok przynosowych
Zapalenie zatok to stan zapalny i obrzęk tkanki wyścielającej zatoki oboczne nosa, czyli puste przestrzenie zlokalizowane w kościach czaszki. Służą one do ogrzewania oraz nawilżania wdychanego powietrza, a także dzięki obecności nabłonka pokrytego rzęskami pomagają chronić drogi oddechowe przed drobnoustrojami, alergenami i zanieczyszczeniami. Na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a także reakcji alergicznej, dochodzić może do obrzęku błony śluzowej zatok i zwiększonej produkcji śluzu. Zmiany zapalne oraz utrudnienie odpływu nagromadzonej wydzieliny powodują dolegliwości takie jak bóle głowy, utrudnione oddychanie czy zaburzenia węchu.
Przerost migdałków
Migdałki to skupiska tkanki limfatycznej, które biorą udział w miejscowej odpowiedzi immunologicznej na drobnoustroje chorobotwórcze. Pod wpływem powtarzających się infekcji górnych dróg oddechowych, częstych zwłaszcza u dzieci, a także innych czynników drażniących, takich jak alergeny, zanieczyszczenia i dym tytoniowy, może dochodzić do ich przerostu. Powiększenie migdałków może być przyczyną licznych powikłań, na przykład upośledzenia drożności trąbki słuchowej, prowadzącego do przewlekłych zapaleń ucha, a także zwężenia światła nozdrzy tylnych, utrudniającego oddychanie i przyczyniającego się do zaburzeń snu.
Zaburzenia słuchu
Zaburzenia słuchu mają zróżnicowane podłoże i mogą dotyczyć zarówno osób starszych jak i dzieci. Ich rozpoznanie i leczenie u najmłodszych pacjentów jest niezwykle istotne dla umożliwienia prawidłowego rozwoju mowy. Podstawowym zadaniem otolaryngologa jest ustalenie rodzaju niedosłuchu, który może być spowodowany zaburzeniami przewodzenia fali akustycznej (np. niedrożnością trąbki słuchowej, urazem błony bębenkowej czy kosteczek słuchowych) lub uszkodzeniem komórek słuchowych błędnika czy nerwu słuchowego (tak zwany niedosłuch odbiorczy).
Nowotwory głowy i szyi
Nowotwory głowy i szyi to grupa chorób nowotworowych, dotykająca między innymi jamy ustnej i gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, gruczołów ślinowych i ucha. Każdego roku przybywa w Polsce nawet 6 tysięcy chorych na nowotwory zlokalizowane w tej okolicy. Do głównych czynników ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi należy palenie tytoniu oraz zakażenie wirusem HPV, którego można uniknąć dzięki szczepieniom ochronnym. Chociaż zazwyczaj nie dają one przerzutów odległych, to przez swój miejscowy rozrost uszkadzają pobliskie narządy, prowadząc do problemów z mową, jedzeniem i oddychaniem. W początkowych stadiach rozwoju choroby możliwe jest zazwyczaj radykalne, chirurgiczne wycięcie zmiany, dające szansę na całkowite wyleczenie. Z tego powodu każde niepokojące dolegliwości powinny być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi.
Jakie badania można wykonać w Poradni Otolaryngologicznej iMed24 w Krakowie?
W Krakowskim Centrum Medycznym iMed24 wykonujemy szereg badań diagnostycznych, umożliwiających kompleksową diagnostykę chorób ucha, nosa, gardła i krtani.
Należy do nich między innymi pełna endoskopia laryngologiczna, z wykorzystaniem videofiberoskopu, co zapewnia duży komfort badania oraz umożliwia precyzyjne ustalenie rozpoznania i zaplanowania odpowiedniego leczenia. W Centrum Medycznym iMed24 badania są rejestrowane, co pozwala na porównywanie wyników, a także ocenę skuteczności terapii.
Nasza pracownia otolaryngologiczna wyposażona jest również w nowoczesny audiometr kliniczny i tympanometr, umożliwiające kompleksową ocenę narządu słuchu, zarówno u dorosłychm jak i u dzieci.
Uzupełnienie diagnostyki w Poradni otolaryngologicznej stanowią badania obrazowe, na przykład badanie USG ślinianek i węzłów chłonnych.
Dzięki Centrum Diagnostyki Obrazowej iMed24 w Krakowie możliwe jest wykonanie na miejscu badania tomografii komputerowej głowy, zatok, kości skroniowych oraz krtani, również z wykorzystaniem środka kontrastowego.