Endoskopia laryngologiczna - co to za badanie, na czym polega, kiedy warto z niego skorzystać?

Endoskopia to już niemal stały element diagnostyki chorób nosa, gardła, krtani i ucha. Pozwala ona ocenić struktury niewidoczne w tradycyjnym badaniu laryngologicznym. Jak wygląda badanie? Jak się do niego przygotować i kiedy warto je wykonać?

Czym jest endoskopia laryngologiczna?

Endoskopia laryngologiczna to badanie, wykorzystywane do diagnozowania chorób jamy nosowej, zatok, gardła, krtani oraz uszu. Polega ono na wprowadzeniu przez usta, nozdrza albo ujście przewodu słuchowego zewnętrznego, specjalnego narzędzia zakończonego kamerą, nazywanego endoskopem.

W otolaryngologii wykorzystuje się w tym celu dwa podstawowe rodzaje endoskopów:

 • endoskopy sztywne, w postaci cienkiej, metalowej rurki zakończonej obiektywem,
 • fiberoskopy, czyli giętkie przewody o niewielkiej średnicy, również zakończone kamerą.

Zarówno fiberoskopy, jak i sztywne endoskopy posiadają własne źródło światła, zapewniające odpowiednie oświetlenie badanych okolic. Obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym na monitorze umożliwia ocenę struktur takich jak: przegroda nosowa, migdałki, błona bębenkowa czy struny głosowe. Badanie może zostać również zarejestrowane w formie cyfrowej, co pozwala na przykład na kontrolę i ocenę efektów zastosowanego leczenia.

Wykorzystanie endoskopii pozwala więc na łatwiejsze dotarcie i uwidocznienie trudno dostępnych miejsc.

Kiedy warto wykonać badanie endoskopowe?

Endoskopia jest obecnie podstawowym i nieodłącznym elementem pełnego badania laryngologicznego. Badanie endoskopowe nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. 

Endoskopia nosa odgrywa ważną rolę w rozpoznawaniu chorób zatok przynosowych u pacjentów zgłaszających się do poradni laryngologicznej. 

Wskazania do endoskopii nosa obejmują między innymi:

 • śluzowo-ropny wyciek z nosa,
 • ból lub uczucie rozpierania twarzy, 
 • niedrożność nosa,
 • przekrwienie przegrody nosa,
 • osłabiony węch lub utratę węchu.

Endoskopię nosa wykonuje się również w celu:

 • oceny odpowiedzi pacjentów na leczenie (np. ustąpienie polipów, wydzieliny ropnej lub obrzęku i stanu zapalnego błony śluzowej po leczeniu steroidami donosowymi, antybiotykami, steroidami doustnymi i lekami przeciwhistaminowymi)
 • kontroli przebiegu choroby oraz jej powikłań u pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych,
 • pobrania materiału do badania mikrobiologicznego,
 • oceny i wykonania biopsji zmian budzących niepokój onkologiczny,
 • kontroli po przebytych zabiegach operacyjnych,
 • oceny nosowej części gardła pod kątem przerostu migdałka gardłowego, obrzęku trąbki słuchowej (np. u dzieci z objawami bezdechu sennego i przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego),
 • po urazach głowy, jeśli jest podejrzewany wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego,
 • oceny i zapobiegania nawrotom krwawień z nosa,
 • wizualizowania i usuwania ciał obcych w nosie.

Endoskopowe badanie krtani jest wskazane dla pacjentów z dolegliwościami takimi jak:

 • zmiana głosu,
 • przewlekły kaszel, 
 • zaburzenia oddychania, 
 • chrypka,
 • uczucie przeszkody lub ból podczas przełykania.

Jak wygląda badanie endoskopowe?

Zazwyczaj podczas endoskopii Pacjent przebywa w pozycji siedzącej. W przypadku małych dzieci mogą one podczas badania siedzieć na kolanie jednego z rodziców. Przed przystąpieniem do badania lekarz może zaaplikować środek znieczulenia miejscowego, aby poprawić komfort badania. Może również zastosować miejscowo lek zmniejszający przekrwienie, aby zmniejszyć obrzęk, co umożliwia swobodne poruszanie się endoskopu. Następnie lekarz ostrożnie wprowadza endoskop i dokładnie ocenia badany obszar, sprawdzając, czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Jeśli to konieczne, w trakcie badania pobierze próbkę tkanki do analizy mikroskopowej. Podczas badania krtani lekarz może poprosić Pacjenta o wypowiadanie konkretnych słów czy głosek w celu oceny sprawności strun głosowych. W większości przypadków wykonanie badania zajmuje do kilku minut.

Czy endoskopia jest bolesna?

Endoskopia laryngologiczna jest bezbolesna. Zabieg może się jednak wiązać z odczuciem dyskomfortu. Po badaniu może wystąpić lekki ból w nosie i gardle, a także odruch kaszlu. Objawy te zwykle ustępują samoistnie w ciągu jednego lub dwóch dni.

Przygotowanie do endoskopii laryngologicznej

Ogólnie rzecz biorąc, do badania endoskopowego nie są wymagane żadne specjalne przygotowania.

Poradnia otolaryngologiczna iMed24

Centrum Medyczne iMed24 w Krakowie stale dąży do zapewniania Pacjentom opieki medycznej na najwyższym poziomie, między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Poradnia otolaryngologiczna iMed24 posiada kompleksowe wyposażenie, pozwalające na wykonanie w jednym miejscu i w krótkim czasie, wszystkich niezbędnych badań.

Endoskopia laryngologiczna daje możliwość postawienia precyzyjnego rozpoznania, zaplanowania odpowiedniego leczenia oraz dalszej kontroli choroby. W Centrum Medycznym iMed24 oferujemy możliwość rejestrowania badań w formie cyfrowej, co umożliwia porównanie badań wykonanych na różnych wizytach.

Oferujemy również dostęp do nowoczesnych, nieinwazyjnych i precyzyjnych badań słuchu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Dzięki Centrum Diagnostyki Obrazowej iMed24 istnieje również możliwość pogłębienia diagnostyki o badania obrazowe, na przykład tomografię komputerową zatok przynosowych.