Cytologia płynna - czym się różni od tradycyjnej i jakie są jej zalety?

Cytologia płynna to nowoczesna metoda diagnostyki medycznej, która zyskuje coraz większą popularność. Czym dokładnie różni się cytologia płynna od tradycyjnej? Jakie są jej zalety? Kiedy robić cytologię płynną?

elementy potrzebne do pobrania cytologii płynnej - szczoteczka i pojemnik z płynem
Cytologia płynna to nowoczesna metoda diagnostyki medycznej. Badanie to różni się od tradycyjnej cytologii przede wszystkim techniką analizy pobranego materiału. Dzięki temu pozwala na dokładniejszą obserwację komórek, redukuje ryzyko błędów diagnostycznych oraz umożliwia szybsze i bardziej skuteczne wykrywanie zmian patologicznych w organizmie.

Procedura badania cytologii płynnej

Istnieją dwa rodzaje badań cytologicznych. Pierwszy etap diagnostyki w obu przypadkach przebiega tak samo. Po zdjęciu dolnej części garderoby pacjentka proszona jest o położenie się na fotelu ginekologicznym. Specjalista za pomocą wziernika rozszerzy nieco ścianki pochwy, aby uwidocznić szyjkę macicy. Następnie z użyciem specjalnej szczoteczki ruchem obrotowym pobiera komórki z tarczy i kanału szyjki macicy. Cała procedura cytologii LBC jest przeprowadzana w sposób delikatny, co sprawia, że badanie jest stosunkowo bezbolesne i dobrze tolerowane.

W którym dniu cyklu wykonać cytologię płynną? Najlepszym momentem jest środek cyklu, co najmniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej. W tym okresie należy zgłosić się na badanie, które zostanie wykonane przez ginekologa lub położną.

Różnice między cytologią płynną a tradycyjną

Tradycyjna cytologia a cytologia płynna, inaczej cytologia na podłożu płynnym lub cytologia cienkowarstwowa LBC (Liquid-Based Cytology), różnią się metodą analizy pobranych komórek. W przypadku badania metodą konwencjonalną zebrany materiał przenoszony jest na szkiełko laboratoryjne i utrwalany w roztworze 96% etanolu. W badaniu cytologii płynnej natomiast szczoteczkę z pobranymi komórkami umieszcza się w pojemniku z płynem, który następnie jest oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń i dopiero wtedy nanoszony na szkiełko mikroskopowe. Dzięki eliminacji trudności związanych z oceną komórek, wyniki cytologii płynnej są często bardziej precyzyjne.

Wskazania do cytologii płynnej

Cytologia płynna LBC jest doskonałym narzędziem diagnostycznym stosowanym w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Powinna być wykonywana co najmniej raz w roku od chwili rozpoczęcia współżycia i nie później niż w wieku 25 lat, aż do 65 roku życia. Ponadto badanie jest wykorzystywane do monitorowania stanu zdrowia u kobiet z nieprawidłowymi wynikami w przeszłości. Cytologia powinna być również wykonana w przypadku wszelkich niepokojących objawów ginekologicznych, takich jak: krwawienia śródcykliczne, ból podbrzusza czy ból w trakcie stosunku. Lekarz może także zlecić częstsze wykonywanie cytologii w szczególnych przypadkach, takich jak infekcja wirusem HPV, także HPV w ciąży, czy immunosupresja.

Zalety badania cytologii płynnej

Cytologia płynna ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnej. Dzięki konserwacji materiału w odpowiednim płynie oraz jego oczyszczeniu z zanieczyszczeń, badanie cechuje się większą czułością i redukcją fałszywie ujemnych wyników cytologii. Ponadto można je wykonać nawet przy niewielkiej ilości pobranych komórek, a ich analiza jest łatwiejsza dzięki równomiernemu rozłożeniu preparatu na szkiełku. Kolejną zaletą jest możliwość przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki z wykorzystaniem pobranego materiału, na przykład testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną raka szyjki macicy.

Cytologia płynna Kraków - oferta Centrum Medycznego iMed24

Cytologia płynna pobierana jest w Poradni Ginekologicznej iMed24 przez lekarza lub położną. Warto wykonać takie badanie jeszcze przed wizytą u ginekologa, dzięki czemu w trakcie konsultacji specjalista może poświęcić odpowiednią ilości czasu na ocenę wyników i zaproponowanie dalszego postępowania. Należy pamiętać, że systematyczne wykonywanie cytologii jest niezbędnym elementem monitorowania stanu zdrowia.

Zadbaj o siebie i umów się na badanie cytologii płynnej w Krakowie już dziś!