Kardiologia

Kardiologia

Kardiologia nieinwazyjna to dziedzina kardiologii, zajmująca się technikami dostarczającymi istotnych informacji o układzie sercowo-naczyniowym bez bezpośredniej ingerencji w struktury ciała człowieka. Dzięki nieinwazyjnym badaniom można w bezpieczny, szybki i bezbolesny sposób zdiagnozować wiele chorób i zarekomendować stosowne metody leczenia. W ramach kardiologii nieinwazyjnej przeprowadzane są różne rodzaje badań, dobierane przez lekarza adekwatnie do indywidualnych potrzeb diagnostycznych. Specjalistyczne metody oraz sprzęty umożliwiają obserwację i trafną ocenę stanu pacjenta. Są alternatywą dla inwazyjnych metod diagnostyczno-leczniczych.
Sprawdź jak przygotować się do badań kardiologicznych

Wskazania do nieinwazyjnych badań kardiologicznych:

  • Diagnostyka choroby wieńcowej. Badania mają na celu rozpoznanie, monitorowanie leczenia i stratyfikację ryzyka u pacjentów z chorobą wieńcową.
  • Wykluczenie zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych, ocena stopnia ich uwapnienia, drożności pomostów i kurczliwości mięśnia sercowego.
  • Diagnostyka zaburzeń rytmu i przewodnictwa serca. Badania mają na celu określenie rodzaju i intensywności zaburzeń oraz stwierdzenie lub wykluczenie choroby organicznej serca.

Wykonanie nieinwazyjnych badań kardiologicznych zalecane jest osobom, które uskarżają się na bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca lub zauważają u siebie niepokojące objawy pracy serca. Do powszechnych symptomów, które mogą być związane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego zaliczamy również: podwyższone ciśnienie krwi, omdlenia, zasłabnięcia, spadek wydolności fizycznej, duszność wysiłkową. Regularne monitorowanie stanu zdrowia niezbędne jest również w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanymi w przeszłości chorobami kardiologicznymi.

Zaleca się przeprowadzenie nieinwazyjnych badań osobom z tzw. grupy ryzyka chorób kardiologicznych, m.in. palącym papierosy, z wysokim poziomem cholesterolu, z nadwagą, cukrzycą. Narażeni na choroby sercowe są również ludzie wykonujący stresogenne zawody oraz sportowcy z uwagi na możliwość przeciążenia mięśnia sercowego.

Nieinwazyjne badania kardiologiczne bywają zalecane przez lekarzy chorym ze zdiagnozowanymi dolegliwościami sercowymi lub w podeszłym wieku zakwalifikowanym do operacji niekardiochirurgicznej. W okresie okołooperacyjnym niezbędna jest wówczas ocena stanu zdrowia pacjentów znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, głównie choroby niedokrwiennej serca, która jest głównym powodem powikłań i zgonów u osób poddawanych operacjom z przyczyn pozasercowych.