O czym faceci nie rozmawiają, czyli najczęstsze choroby mężczyzn

Przeciętny mężczyzna żyje w Polsce nawet o ponad 8 lat krócej niż przeciętna kobieta. Podobna sytuacja jest w innych krajach rozwiniętych. Z czego wynika ta różnica i czy można jej przeciwdziałać?

Mężczyźni wcześniej niż kobiety muszą zmagać się z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Częściej chorują i umierają na nowotwory. Jednocześnie rzadziej zgłaszają się na wizyty u lekarza rodzinnego i badania profilaktyczne. Nie oznacza to jednak, że zmiana tego stanu rzeczy jest niemożliwa. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad własnym zdrowiem i stworzyć plan działania, aby zapobiegać potencjalnym zagrożeniom i cieszyć się dobrą sprawnością oraz samopoczuciem przez długie lata.

Najczęstsze schorzenia mężczyzn

Tryb życia współczesnego mężczyzny wystawia go na działanie wielu czynników obciążających organizm i wpływających negatywnie na jego funkcjonowanie. Przewlekły stres, siedzący tryb życia, palenie tytoniu i bierna ekspozycja na dym tytoniowy, nadużywanie alkoholu, a także niechęć do regularnego badania i profilaktyki mają swój efekt w postaci częstszego występowania chorób cywilizacyjnych, przedwczesnych zgonów i wyraźnie niższej przeciętnej długości życia.

Niestety zdrowie mężczyzn to kwestia, której niewiele uwagi poświęca się na co dzień. Na szczęście temat ten zyskuje w ostatnich latach rozgłos, głównie dzięki działalności fundacji i organizacji pozarządowych. Dużą rolę odgrywają również media społecznościowe oraz duże, cykliczne wydarzenia, takie jak coroczna listopadowa akcja Movember, podnosząca świadomość na temat męskich nowotworów. 

Niezależnie od okolicznościowych akcji  warto dbać o swoje zdrowie każdego dnia. Wizyta u lekarza czy zgłoszenie na badanie profilaktyczne nie jest dowodem słabości, ani powodem do wstydu - przeciwnie, świadczy o dużej odpowiedzialności i dojrzałości.

Choroby nowotworowe

Każdego roku ponad 80 tysięcy Polaków dowiaduje się o chorobie nowotworowej. Najczęstsze nowotwory u mężczyzn to rak prostaty, rak płuc i rak jelita grubego. W ich wypadku ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie diagnoza każdej z tych chorób nie stanowi wyroku śmierci, a ich odpowiednio wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie. Kluczowe znaczenie ma jednak profilaktyka i badania przesiewowe.

Rak jądra

Rak jądra jest najczęstszym nowotworem wśród młodych mężczyzn (między 20. a 44. rokiem życia), ale może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Wczesne wykrycie sprawia, że jest on wyleczalny niemal w 100% przypadków. Początkowo może on jednak nie dawać żadnych objawów. Dlatego ważne jest regularne samobadanie jąder, a w razie wykrycia nieprawidłowości jak najszybsze zgłoszenie się do urologa.

Rak prostaty

Rak prostaty to najczęstszy nowotór wśród mężczyzn. Rozwija się powoli, często nie dając objawów, aż do wystąpienia przerzutów. W przeciwieństwie do łagodnego przerostu gruczołu krokowego rzadko powoduje on dolegliwości związane z utrudnionym oddawaniem moczu, chociaż może pojawić się zwiększone parcie na mocz w nocy oraz krwiomocz. Podstawowym narzędziem służącym do wczesnej diagnostyki jest oznaczenie poziomu PSA we krwi. Pierwszy pomiar warto wykonać po 40. roku życia i zależnie od wyniku zaplanować z lekarzem rodzinnym lub urologiem dalsze postępowanie. Podwyższony poziom PSA nie musi oznaczać raka, ale jest podstawą do dodatkowej diagnostyki. 

Rak płuc

Rak płuc to drugi pod względem liczby zachorowań nowotwór wśród mężczyzn i główna przyczyna zgonów wywołanych zmianami złośliwymi. Dotyczy on przede wszystkim osób palących tytoń. Może rozwijać się całkowicie bezobjawowo, czasem jednak powoduje przewlekły kaszel (lub nagłą zmianę charakteru kaszlu), duszność i krwioplucie. We wczesnym rozpoznawaniu raka płuc największe znaczenie odgrywa niskodawkowa spiralna tomografia komputerowa wykonywana u osób z czynnikami ryzyka.
Warto pamiętać o niespecyficznych objawach, mogących sugerować chorobę nowotworową, takich jak:
  • nagła, niezaplanowana utrata masy ciała,
  • osłabienie, zmęczenie,
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, zaparcia, krew w stolcu, trudności z połykaniem),
  • przewlekły ból,
  • obrzęki kończyn,
  • nagłe zwiększenie się obwodu brzucha,
  • przewlekła gorączka o niewyjaśnionej przyczynie,
  • nocne poty.

Zaobserwowałeś u siebie tego typu niepokojące objawy? Skorzystaj z oferty naszej Poradni onkologicznej iMed24.

Choroby układu krążenia

Choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Mężczyźni stanowią grupę, u której zwiększone ryzyko zgonu na skutek schorzeń związanych z krążeniem występuje znacznie wcześniej, bo już w okolicy 55. roku życia, podczas gdy u kobiet znacząco wzrasta ono 10 lat później. Prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu można jednak skutecznie ograniczyć. Podstawowe znaczenie ma tutaj styl życia, zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Warto również wykonywać regularne badania profilaktyczne. Nawet samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego pozwala zauważyć pierwsze oznaki nadciśnienia i rozpocząć odpowiednie leczenie. Natomiast lipidogram oznaczony co 2-3 lata pomaga ocenić ryzyko miażdżycy. Trzeba również pamiętać, że pierwszym objawem chorób układu krążenia mogą być problemy z erekcją, dlatego warto dbać o zdrowie serca.

Jeśli potrzebujesz porady w zakresie chorób serca, skorzystaj z oferty naszej Poradni kardiologiczno-hipertensjologicznej.

Cukrzyca

Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Jej przyczyną jest albo spadek wrażliwości organizmu na insulinę, albo jej niedostateczne produkcja w trzustce. Sprawia to, że glukoza (cukier) gromadzi się w we krwi, ponieważ nie może być przetransportowana do komórek w celu wykorzystania jako źródła energii. Cukrzycę można skutecznie leczyć, przede wszystkim zmieniając styl życia oraz wprowadzając farmakoterapię. Najważniejsze jest jednak jej wczesne wykrycie, dlatego warto raz do roku oznaczyć poziom glukozy we krwi, a w razie nieprawidłowości wykonać doustny test obciążenia glukozą (OGTT, “krzywa cukrowa”).

Diagnostyką i leczeniem cukrzycy zajmuje się Poradnia diabetologiczna iMed24.

POCHP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) powoduje ograniczony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Za rozwój zdecydowanej większości przypadków tego schorzenia odpowiada palenie tytoniu, które z jednej strony uszkadza oskrzeliki i pęcherzyki płucne, prowadząc do rozedmy, a z drugiej wywołuje przewlekły stan zapalny oskrzeli. Zmiany te są nieodwracalne, a leczenie wyłącznie objawowe. Dlatego najważniejszym elementem profilaktyki POChP jest rzucenie palenia.

Sprawdź ofertę naszej Poradni pulmonologicznej.

Depresja

Według danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji, liczba prób samobójczych zakończonych śmiercią w roku 2020 wynosiła 5165 osób. W 4386 przypadkach dotyczyły one mężczyzn. Psychiatria pozostaje jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów opieki zdrowotnej. Depresja i inne zaburzenia psychiczne, jak choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia, wciąż bywają stygmatyzowane. Wpajane chłopcom od najmłodszych lat stereotypy, piętnowanie okazywania emocji i “słabości” sprawiają, że dorosłym mężczyznom trudno przychodzi szukanie wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.

Jeżeli przechodzisz trudny okres, doświadczasz lęku, myśli samobójczych, odczuwasz smutek i przygnębienie, masz problemy ze snem - nie zwlekaj z umówieniem wizyty w Poradni psychologicznej lub konsultacji z lekarzem psychiatrą.

Profilaktyka męskich chorób      

Chociaż opisane powyżej choroby mogą wydawać się dość przerażające, bardzo często można im zapobiec. Oto prozdrowotne wskazówki dla pacjentów Centrum Medycznego iMed24: