Czym jest wirus HPV?
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus), to drobnoustrój odpowiedzialny za zakażenia w obrębie komórek naskórka oraz nabłonka płaskiego. Infekcja przenoszona jest między ludźmi przede wszystkim drogą płciową, ale również poprzez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi oraz w rzadkich przypadkach drogą wertykalną w trakcie porodu. Istnieje ponad 200 rodzajów wirusów HPV, które możemy podzielić na nisko- i wysokoonkogenne. Pierwsze z nich wywołują powstawanie zmian w obrębie skóry i narządów płciowych, które nie mają jednak charakteru złośliwego. Niektóre typy, przede wszystkim 16, 18, 31, 33, prowadzą jednak do nowotworów, między innymi szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, prącia, jamy ustnej, gardła czy krtani.
Zakażenie HPV jest jednym z najpowszechniejszych na całym świecie. Szacuje się, że nawet połowa osób aktywnych seksualnie w pewnym momencie swojego życia ma kontakt z wirusem. Ponadto objawy wirusa brodawczaka ludzkiego są zwykle znikome lub nie występują w ogóle. Z tego względu bardzo istotne są badania na HPV.
Czym jest test HPV?
W przypadku obecności objawów wirusa brodawczaka ludzkiego, takich jak brodawki skórne czy kłykciny kończyste, lekarz jest w stanie postawić rozpoznanie wyłącznie na podstawie obrazu klinicznego. W zdecydowanej większości przypadków HPV nie daje jednak symptomów chorobowych, dlatego też konieczne jest wykonanie w jego kierunku diagnostyki celowanej. Badania na HPV przeprowadzane są z wykorzystaniem technik molekularnych, przede wszystkim RT-PCR. Mają na celu nie tylko potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa w organizmie, ale także identyfikację konkretnego jego typu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ niektóre z nich prowadzą do groźnych transformacji nowotworowych. Jedną z metod wykonania badania na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego jest analiza próbki krwi. Test na HPV może być również pobrany z takich części ciała jak policzek, szyjka macicy czy ujścia cewki moczowej. Co ważne, wymaz HPV nie jest tożsamy z tradycyjną cytologią szyjki macicy, która sama w sobie może potwierdzić obecność zmian nowotworowych, lecz nie wirusa. Inaczej sprawa ma się z cytolgią płynną, która najczęściej łączona jest właśnie z badaniem na genotypowanie HPV - do podwójnego badania wystarczy pobranie jednej próbki.
Czym różni się cytologia płynna od cytologii tradycyjnej?
Kto powinien wykonać test na HPV?
Test na wirusa HPV jest wskazany do wykonania między innymi kobietom, które otrzymały nieprawidłowy wynik cytologii. Ponadto badaniu w kierunku brodawczaka ludzkiego powinny poddać się osoby z niepokojącymi objawami w postaci zmian w obrębie skóry i błon śluzowych. W ramach profilaktyki onkologicznej zalecane jest również wykonanie badania na wirusa HPV przez wszystkie aktywne seksualnie kobiety i mężczyzn, a także osoby z dodatnimi wynikami innych chorób przenoszonych drogą płciową. Warto wykonać również diagnostykę przed planowanym powiększeniem rodziny. W razie konieczności umożliwia to wczesne rozpoczęcie leczenia infekcji wirusem i uniknięcie powikłań HPV w ciąży.
Przygotowanie do badania HPV
Przygotowanie do testu na wirusa brodawczaka jest różne w zależności od metody. W przypadku badania HPV z krwi warto zgłosić się do centrum diagnostycznego na czczo. Jeśli pobrany będzie wymaz z szyjki macicy, należy przygotować się tak, jak co cytologii: na badanie udać się 4 dni po ostatniej miesiączce i 4 dni przed kolejną, unikać współżycia, tamponów i irygacji pochwy kilka dni przed badaniem.
Diagnostyka infekcji HPV w Centrum Medycznym iMed24
Systematyczne monitorowanie stanu zdrowia jest najlepszą metodą profilaktyki wielu chorób. Dlatego zachęcamy do wykonania badania na HPV w Centrum Medycznym iMed24 w Krakowie. Nasi specjaliści: ginekolodzy, położne oraz diagności, zadbają o komfort pacjentów i rzetelność wykonywanych testów. Badanie w kierunku zakażenia wirusem HPV jest szybkie i bezbolesne, a może uratować niejedno życie.
Wykonasz u nas:
- cytologię płynną (LBC)+ HPV metodą PCR (14 genotypów)
- badanie HPV DNA (2 genotypy: 6, 11)
- badanie HPV DNA (12 genotypów: 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58 i 59)
- badanie HPV DNA (30 genotów: 6,11,16,18,26,31,33,35,39,40,42,43,44,45,51,52,53,54,56,58,59, 61,66,68,69,70,73,82)
- badanie HPV mRNA (wykrywa transkrypty mRNA, 5 wysokoonkogennych genotypów HPV: 16, 18, 31, 33, 45) test jakościowy - z genotypowaniem (BioMerieux)
Zapraszamy do naszej Poradni Ginekologiczno-Położniczej!
Terminy konsultacji, badań i pobrań materiałów do badań pod numerem naszej infolinii: +12 376 31 31