Badania profilaktyczne dla kobiet 50+

Badania profilaktyczne dla kobiety po 50. roku życia to nie tylko mammografia. Dowiedz się, z czego powinien składać się przegląd stanu zdrowia dla kobiety 50+.

Dlaczego każda kobieta po 50. roku życia powinna wykonywać regularne badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne mają na celu wykrycie choroby na jej wczesnym etapie, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. W ten sposób umożliwiają one podjęcie szybszych i skuteczniejszych działań, niż miałoby to miejsce w przypadku, gdyby została ona rozpoznana z opóźnieniem. Dlatego każda kobieta powinna znaleźć czas, aby zadbać o swoje zdrowie, wykonując regularne badania profilaktyczne. 

Jeżeli w tej chwili czujesz się dobrze, regularne wizyty u lekarza mogą wydawać się uciążliwe. Warto pamiętać jednak, że badania przesiewowe mogą przedłużyć życie o lata, jednocześnie znacząco podnosząc jego jakość.

Jakie badania profilaktyczne wykonać po 50. roku życia?

Każdy człowiek jest wyjątkowy, dlatego wybór badań kontrolnych powinien być przeprowadzony w oparciu o indywidualne czynniki, takie jak aktualny stan zdrowia, przebyte choroby oraz historię chorób występujących w rodzinie. Zarówno to, jakie badania należy wykonać, jak i to, w jakich odstępach czasowych powinny być one powtarzane, warto omówić z lekarzem. Poniższa lista może jednak stanowić sugestię i dostarczyć informacji na temat najważniejszych badań profilaktycznych, zalecanych większości kobiet po 50. roku życia. 

Badanie ciśnienia tętniczego krwi i EKG

Pomiar ciśnienia tętniczego to jedyny sposób, żeby określić czy mieści się ono w prawidłowym zakresie. W przeważającej większości przypadków nadciśnienie nie powoduje żadnych objawów, prowadząc w tym samym czasie do uszkodzenia narządów, takich jak serce, mózg oraz nerki. 

Badanie ciśnienia tętniczego to prosty, nieinwazyjny i bezbolesny pomiar, który można wykonać w domu, przychodni lekarskiej, a także niektórych aptekach. 

EKG, czyli elektrokardiogram to badanie czynności serca. Pozwala wykryć ewentualne zaburzenia rytmu serca, takie jak na przykład migotanie przedsionków. 

Niektóre arytmie występują napadowo. Oznacza to, że zwykłe spoczynkowe EKG może nie zarejestrować nieprawidłowości. W takiej sytuacji warto rozważyć całodobowe monitorowanie EKG metodą Holtera. Można je wykonać bez wychodzenia z domu, z pomocą telemedycznego Holtera EKG.

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne to ogólne i nieprecyzyjne określenie, pod którym kryją się oznaczenia wielu różnych parametrów. W przypadku kobiet 50+ warto rozważyć wykonanie raz do roku:

 • morfologii krwi żylnej z rozmazem - badanie to pozwala na ocenę ilości oraz jakości krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Morfologia umożliwia rozpoznanie anemii (niedokrwistości), a także wykrycie groźnych nowotworów krwi - białaczek. 
 • badanie glikemii na czczo oraz badanie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) - wraz z wiekiem rośnie ryzyko zaburzeń gospodarki węglowodanowej, w tym cukrzycy typu II. Badanie poziomu glukozy na czczo pozwala na wysunięcie podejrzenia cukrzycy, natomiast stężenie hemoglobiny glikowanej odzwierciedla stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy, dostarcza ono także dodatkowych informacji na temat wahań poziomu glikemii. 
 • lipidogram - czyli panel lipidowy, umożliwia ocenę stężeń cholesterolu i triglicerydów, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • "próby wątrobowe" - ALT, AST i GGTP to podstawowe badania wykorzystywane do oceny wątroby i dróg żółciowych. 
 • kreatynina - to wskaźnik wykorzystywany do oceny nerek.
 • badanie ogólne moczu - podstawowe badanie stosowane w diagnostyce chorób nerek i układu moczowego.
 • badanie TSH - TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, kontrolujący wydzielanie hormonów tarczycy, jego nieprawidłowa wartość może świadczyć o zaburzeniach związanych z tym kluczowym dla metabolizmu gruczołem.
 • witamina D3 - bierze udział w metabolizmie wapnia i fosforu, a także pełni istotną rolę w wielu innych procesach, związanych między innymi z prawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Jej niedobór może sprzyjać osteoporozie.

Mammografia

Mammografia to badanie obrazowe piersi wykorzystujące niskie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia jest badaniem przesiewowym w diagnostyce raka piersi. Zaleca się, aby każda kobieta po 50. roku życia wykonywała ją regularnie co dwa lata. W ten sposób mammografia umożliwia rozpoznanie wielu wczesnych zmian nowotworowych i wdrożenie skutecznego i oszczędzającego leczenia.

Wizyta u ginekologa

Nowotwory endometrium, jajnika oraz szyjki macicy to odpowiednio 3., 5. oraz 8. nowotwór złośliwy pod względem zachorowań wśród kobiet w Polsce. Niestety wiele kobiet po 50. roku życia często zapominają o profilaktycznych wizytach u ginekologa oraz regularnej cytologii

Wizyta u ginekologa, przynajmniej raz do roku, to nieodłączny element zdrowia każdej kobiety niezależnie od jej wieku. Ma ona na celu nie tylko wykluczenie choroby nowotworowej, ale także zadbania o wszystkie dolegliwości, jakie mogą wiązać się ze zmianami zachodzącymi w obrębie narządu rodnego, na przykład uciążliwej suchości, skłonności do infekcji czy uczuciu bólu lub dyskomfortu podczas współżycia. 

Badanie densytometryczne całego ciała z pomiarem i oceną tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej

Zgodnie z grafikiem zalecanych badań profilaktycznych, pierwszą densytometrię, czyli badanie gęstości kości, kobiety powinny wykonać po 50 roku życia. Jeżeli wyniki są dobre, to badanie należy powtarzać raz na dwa-trzy lata. Badanie densytometryczne dostarcza lekarzowi rodzinnemu/prowadzącemu ważnych informacji na temat ewentualnych problemów związanych z zaburzeniami odżywiania oraz problemamami metabolicznymi.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie jelita grubego. Jest badanie endoskopowe, co oznacza, że wykonuje się je za pomocą specjalnej elastycznej rury zakończonej podświetlaną kamerą, którą po odpowiednim przygotowaniu wprowadza się do wnętrza jelita przez odbyt. 

Kolonoskopia umożliwia nie tylko wczesne wykrycie raka jelita grubego. Badanie to może być jednocześnie procedurą leczniczą, podczas której usuwa się niezłośliwe polipy jelita grubego, które mogą jednak ulec transformacji nowotworowej, w ten sposób zapobiegając rozwojowi raka jelita grubego. 

Zaleca się regularne wykonywanie kolonoskopii co 10 lat po 50. roku życia. Przestrzeganie tych zaleceń mogłoby pozwolić na zmniejszenie śmiertelności z powodu tej choroby nawet o 73%. Niestety, wiele osób niesłusznie obawia się badania. Chociaż jak każda procedura inwazyjna jest ono obarczone ryzykiem powikłań, to zdarzają się one niezwykle rzadko, natomiast zastosowanie znieczulenia ogólnego zapewnia pełny komfort pacjentek.

Oferta iMed24 dla kobiet 50+

Centrum Medyczne iMed24 to nowoczesna placówka medyczna zlokalizowana w Krakowie. Dzięki licznym poradniom specjalistycznym, Centrum Diagnostyki Obrazowej, a także pracowni endoskopowej jesteśmy w stanie zapewnić naszym Pacjentom kompleksową opiekę i dostęp do szerokiego zakresu procedur diagnostycznych i leczniczych. Posiadamy kilkadziesiąt specjalistycznych poradni i zatrudniamy ponad 100 lekarzy specjalistow, w tym wybitnych specjalistów z tytułami naukowymi przede wszystkim z dziedziny diagnostyki obrazowej oraz kardiologii.

Dla kobiet w wieku 50+ przygotowaliśmy specjalną ofertę screeningu stanu zdrowia, w skład którego wchodzą konsultacje z lekarzami różnych specjalności, pakiet badań laboratoryjnych, a także kluczowe badania kardiologiczne:

 • echo serca,
 • holter ciśnieniowy,
 • holter rytmu serca,
 • holter EKG spoczynkowy z opisem,
kolonoskopia oraz badania obrazowe, takie jak:
 • RTG klatki piersiowej,
 • USG jamy brzusznej,
 • USG tarczycy,
 • USG ginekologiczne.

Dodatkowo pacjentki, które zdecydują się na zakup pakietu mogą skorzystać z 20% zniżki na pozostałe usługi dostępne w naszym Centrum Medycznym iMed24.

Zobacz szczegółowy zakres pakietu/sprawdź cenę-> kliknij tutaj