Poradnia kardiologiczno-hipertensjologiczna zajmuje się opieką nad pacjentami cierpiącymi na choroby układu sercowo-naczyniowego. Specjaliści z zakresu kardiologii diagnozują i leczą schorzenia obejmujące serce oraz obwodowe naczynia krwionośne. Hipertensjologia jest natomiast dziedziną medycyny całkowicie poświęconą nadciśnieniu tętniczemu.
Choroby układu sercowo-naczyniowego znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Jednym z podstawowych symptomów, mogących świadczyć o chorobach krążenia, jest zmniejszenie tolerancji wysiłku, na przykład liczby pięter, jakie można pokonać bez zatrzymywania się, czy dystansu, który udaje się przejść bez robienia przerwy. U wielu osób prowadzi ono do ograniczenia codziennej aktywności, a nawet utraty samodzielności ze względu na trudności w wykonaniu podstawowych czynności. Zanim jednak do tego dojdzie, choroby krążenia mogą przez wiele lat nie powodować żadnych dolegliwości. Dlatego, poza diagnostyką i leczeniem, ważnym zadaniem poradni jest również profilaktyka, czyli podejmowanie odpowiednich działań, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy.
Kiedy należy udać się do kardiologa?
Konsultację w poradni kardiologiczno-hipertensjologicznej należy rozważyć gdy:
- doszło do pogorszenia tolerancji wysiłku,
- występują bóle w klatce piersiowej,
- przy wysiłku pojawia się duszność,
- dotychczasowe leczenie nadciśnienia tętniczego nie przynosi oczekiwanych rezultatów,
- u bliskich członków rodziny choroby serca występowały w młodym wieku,
- występuje uczucie kołatania w klatce piersiowej,
- doszło do niewyjaśnionej utraty przytomności,
- występują obrzęki.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła dotykająca nawet 32% dorosłych Polaków i 70% osób po 80. roku życia. Początkowo wzrost ciśnienia krwi często nie powoduje żadnych objawów (u części osób wystąpić mogą bóle głowy, zmęczenie i zaburzenia snu). Mimo to niesie on za sobą ryzyko ciężkich powikłań. Wysokie ciśnienie prowadzi do postępującego uszkodzenia mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych, nerek, a także gałki ocznej. Jedną z najgroźniejszych konsekwencji niekontrolowanego nadciśnienia może być udar mózgu.
W ponad 90% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny nadciśnienia tętniczego. Wiadomo jednak, że na przebieg choroby wpływają:
- niska aktywność fizyczna,
- nadmierna masa ciała,
- palenie tytoniu,
- stres psychiczny,
- wysokie spożycie alkoholu,
- dieta bogata w sód,
- współwystępująca cukrzyca i zaburzenia lipidowe,
- obciążenie genetyczne,
- wiek.
Leczenie nadciśnienia polega na modyfikacji stylu życia, to znaczy zwiększeniu aktywności fizycznej, stosowaniu diety śródziemnomorskiej/DASH, ograniczeniu ilości spożywanej soli kuchennej, rzuceniu palenia. Jeśli te działania nie przynoszą wystarczającej poprawy lub wyjściowe ciśnienie znacząco zwiększa ryzyko groźnych powikłań należy wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Choroba niedokrwienna serca
Choroba niedokrwienna serca to stan, w którym dochodzi do niedostatecznego zaopatrzenia mięśnia sercowego w tlen. Jej najczęstszą postacią jest choroba wieńcowa, czyli przewlekłe niedokrwienie mięśnia sercowego spowodowane obecnością blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych.
Głównym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból w klatce piersiowej, zwykle zlokalizowany za mostkiem, czasami promieniujący do żuchwy, szyi, lewej ręki, lewej łopatki lub nadbrzusza. Ma on charakter ucisku, gniecenia, czasem pieczenia lub palenia, utrudnia nabranie powietrza. Może występować podczas wysiłku i ustępuje tuż po jego zaprzestaniu, pojawia się również w reakcji na stres. Przy dużym zaawansowaniu zwężeń w tętnicach wieńcowych ból występuje nawet podczas niewielkiej aktywności, jak wstawanie z łóżka, lub w spoczynku.
Leczenie wymaga zmiany stylu życia oraz wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii. W niektórych przypadkach wskazane jest również leczenie zabiegowe, polegające na umieszczaniu specjalnych stentów w tętnicach wieńcowych.
Zaburzenia rytmu serca
Zaburzenia rytmu serca (arytmie) to szeroka grupa schorzeń, które łączą nieprawidłowości w obrębie układu bodźcowo-przewodzącego, odpowiadającego za kontrolę skurczów mięśnia sercowego.
Jedną z najczęstszych arytmii jest migotanie przedsionków. Jest to tachyarytmia, to znaczy ilość uderzeń serca na minutę przekracza 100. Często występuje w postaci napadów, ustępujących samoistnie. Nieskoordynowana praca przedsionków serca sprawia, że jego komory nie napełniają się efektywnie. Główne objawy to kołatanie serca, uczucie zmęczenia, duszność, zawroty głowy, omdlenia. Migotanie przedsionków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów, co w konsekwencji grozi wystąpieniem udaru mózgu.
Wady zastawkowe
Serce jest zbudowane z dwóch komór i dwóch przedsionków. Aby zapewnić odpowiedni kierunek przepływu krwi pomiędzy poszczególnymi jamami serca oraz naczyniami krwionośnymi (aortą i pniem płucnym) znajdują się pomiędzy nimi zastawki. Wraz z wiekiem zastawki zużywają się, między innymi na skutek odkładania się w ich ścianach soli wapnia. Najczęstsze wady zastawkowe to zwężenie zastawki aortalnej i niedomykalność zastawki mitralnej.
Łagodne wady zastawkowe mogą nie powodować objawów i nie wymagają leczenia, pod warunkiem regularnych kontroli. Jeśli dochodzi do progresji wady, może być wymagana chirurgiczna wymiana zastawki lub jej małoinwazyjna naprawa podczas zabiegu wewnątrznaczyniowego.
Jakie badania można wykonać w Poradni Kardiologicznej iMed24 w Krakowie?
W krakowskim Centrum Medycznym iMed24 oferujemy naszym pacjentom pełen zakres nieinwazyjnych badań kardiologicznych, w który wchodzą: