W czym się specjalizuje poradnia alergologiczna?

Poradnia alergologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych dzieci i dorosłych. Schorzenia te mogą dotyczyć wielu różnych układów i objawiać się w bardzo zróżnicowany sposób. U ich podłoża leży jednak wspólny mechanizm, wynikający z nieprawidłowej, nadmiernej reakcji układu opdornościowego na alergen, czyli substancję występującą w środowisku, która u osoby zdrowej jest dobrze tolerowana. 

Układ immunologiczny alergików wytwarza przeciwciała, które rozpoznają określony alergen jako niebezpieczny dla organizmu,  pomimo że w rzeczywistości jest on nieszkodliwy. Dlatego gdy osoba uczulona zetknie się z alergenem dochodzi do reakcji, której nasilenie może się bardzo różnić, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj ma ona łagodny charakter i objawia się wystąpieniem swędzącej wysypki, kataru lub zaczerwienieniem spojówek. W pewnych sytuacjach reakcja alergiczna może mieć jednak uogólniony przebieg, prowadząc do wstrząsu anafilaktycznego. 

Rozpoznanie czynnika wywołującego alergię bywa trudnym zadaniem. Wynika to między innymi z faktu, że wiele z nich wykazuje duże podobieństwa w budowie. Na przykład alergeny obecne w pyłku brzozy oraz jabłkach posiadają pewne elementy wspólne. Zjawisko to nosi nazwę alergii krzyżowej.

Predyspozycje do wystąpienia alergii często występują rodzinnieWrodzona skłonność do nadprodukcji przeciwciał przeciwko powszechnie występującym alergenom nosi nazwę atopii. Objawy chorób atopowych pojawiają się najczęściej już we wczesnym dzieciństwie. U części predysponowanych osób dochodzi do zjawiska określanego mianem marszu atopowego, czyli następujących po sobie manifestacji choroby, zwykle rozpoczynającego się od alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry, które może przechodzić w astmę i alergiczny nieżyt nosa.

Poradnia alergologiczna specjalizuje się w kompleksowej opiece nad Pacjentami z chorobami alergologicznymi. Począwszy od diagnostyki, na zindywidualizowanym planie leczenia kończąc.

Kiedy należy udać się do alergologa?

Do poradni alergologicznej należy się udać jeżeli występują typowe objawy związane z uczuleniem, przede wszystkim:

  • przewlekły katar i uczucie zatkanego nosa,
  • przewlekły lub napadowy kaszel,
  • świsty oddechowe,
  • napady duszności,
  • zmiany skórne (wyprysk, pokrzywka),
  • zaczerwienienie i swędzenie spojówek,
  • uczucie świądu,
  • biegunki, nudności i wymioty po spożyciu określonego pokarmu.


Diagnostyka w ramach poradni alergologicznej jest również wskazana, jeśli po zażyciu leku wystąpiło działanie niepożądane, mogące mieć podłoże alergiczne (np. obrzęk twarzy, wysypka), a także po przebytej anafilaksji. Identyfikacja niebezpiecznych czynników pozwala uniknąć groźnych następstw alergii w przyszłości. 

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych. Może on dotyczyć nawet 30% Europejczyków, często jednak bywa ignorowany. Zazwyczaj jest on wywoływany przez nadwrażliwość na alergeny wziewne, na przykład pyłki roślin (jeśli występuje sezonowo, jest często określany jako katar sienny) lub roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni czy sierść zwierząt (może występować przez cały rok). Objawia się obfitym wyciekiem wydzieliny z nosa, napadowym kichaniem i uczuciem zatkanego nosa. Może mu towarzyszyć zapalenie spojówek, predysponuje on również do rozwoju alergicznego zapalenia zatok. Alergiczny nieżyt nosa bywa odpowiedzialny za zaburzenia snu oraz problemy z koncentracją, znacząco obniżając jakość życia.

Astma alergiczna

Astma to choroba związana z przewlekłym stanem zapalnym dróg oddechowych, o bardzo różnorodnym przebiegu. Do jej objawów należy świszczący oddech, duszność i kaszel, często nasilające się w nocy i tuż po przebudzeniu. Napad astmy może zostać wywołany przez wysiłek fizyczny, ekspozycję na alergen, infekcję, a nawet zimne powietrze. Prawidłowe leczenie astmy jest bardzo ważne, ponieważ przewlekły stan zapalny może prowadzić do nieodwracalnej przebudowy oskrzeli, ograniczając tym samym sprawność fizyczną i komfort życia.

Alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa to powtarzalna reakcja nadwrażliwości wywołana uczuleniem na pokarm. Często bywa mylona z nietolerancją pokarmową, która chociaż może mieć podobne objawy, nie wynika z mechanizmów alergicznych. Symptomy alergii pokarmowej ujawniają się zwykle już w pierwszych miesiącach życia. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: białka mleka krowiego, jaja, zboża, ryby, soja, orzechy, niektóre owoce, cytrusy, kakao i owoce morza.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, charakteryzująca się nawrotowym przebiegiem. Często występuje rodzinnie. Objawia się obecnością grudkowo-rumieniowej wysypki, której towarzyszy nasilony świąd, niejednokrotnie uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Skóra osób dotkniętych AZS może również wykazywać tendencję do rogowacenia okołomieszkowego oraz suchości.

Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy

Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy są następstwem miejscowego rozszerzenia i zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, wywołanych przez histaminę i inne mediatory stanu zapalnego uwalniane pod wpływem kontaktu z alergenem. Charakterystycznym objawem pokrzywki jest występowanie na skórze szybko pojawiających się, uniesionych powyżej poziomu skóry, silnie zaczerwienionych wykwitów, które zanikają bez pozostawienia śladu.

Anafilaksja

Anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny to ciężka, natychmiastowa reakcja wywołana nadwrażliwością na alergen. Wymaga ona niezwłocznej interwencji medycznej, w przeciwnym wypadku może zakończyć się zgonem. Osoby, u których ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego jest szczególnie wysokie, powinny być odpowiednio przeszkolone oraz zawsze posiadać przy sobie automatyczny wstrzykiwacz z adrenaliną.

Jakie badania można wykonać w Poradni Alergologicznej iMed24 w Krakowie?

Diagnostyką i leczeniem alergii zajmuje się Poradnia Alergologiczna działająca w ramach Centrum Medycznego iMed24 w Krakowie. Nasi pacjenci mają dostęp do kompleksowej oferty badań specjalistycznych, takich jak testy skórne i testy płatkowe, badań czynnościowych układu oddechowego (spirometria) oraz badań laboratoryjnych (pomiar poziomu antygenowoswoistych przeciwciał IgE we krwi). Ponieważ zindywidualizowane podejście do pacjenta alergicznego wymaga często współpracy lekarzy różnych specjalności, w naszej placówce oferujemy również konsultacje specjalistów z zakresu dermatologii, laryngologii oraz pulmonologii.

Nasi specjaliści

Beata Kruk

lekarz medycyny

Małgorzata Wach-Pizoń

lekarz medycyny

Maria Ignacak-Popiel

lekarz medycyny