Spirometria - jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
Spirometria, czyli badanie czynnościowe układu oddechowego, wykonywana jest w celu zmierzenia objętości i pojemności płuc oraz oceny prawidłowości oddychania. Spirometria to bardzo ważne badanie, które pozwala na postawienie szybkiej diagnozy w przypadku poważnych schorzeń układu oddechowego.
Udostępnij
Spirometria - czym jest?
Wskazania do spirometrii
Regularne badania spirometryczne rekomenduje się w przypadku:- dokuczliwych objawów chorobowych ze strony układu oddechowego;
- monitorowania trwającego leczenia chorób układu oddechowego;
- przebytego wcześniej przeszczepu płuc;
- narażenia pacjenta na szkodliwe czynniki środowiskowe;
- palenia wyrobów tytoniowych.
Spirometria - przeciwwskazania
- ze zdiagnozowanym tętniakiem tętnic mózgowych lub aorty;
- cierpiącym z powodu niekontrolowanego ciśnienia tętniczego lub zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego;
- po przebytym zawale lub udarze mózgu;
- po operacjach okulistycznych.
Przeciwskazanie do wykonania spirometrii ze względu na trudności w interpretacji wyników może stanowić również zaawansowana ciąża.
Jak przygotować się do badania spirometrycznego?
Spirometria w przeciwieństwie do innych badań profilaktycznych nie wymaga wcale wielu skomplikowanych przygotowań. Przed badaniem nie wolno jednak przyjmować leków, które mogłyby zaburzyć jego wyniki, w tym wszelkich leków rozkurczających oskrzela. Ważnym jest też, by kilka godzin przed badaniem powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Ostatni większy posiłek zjeść trzeba nie później niż dwie godziny przed zaplanowaną spirometrią. Zmęczenie po wysiłku fizycznym może również zaburzyć wyniki, dlatego warto zadbać o odpoczynek przez przynajmniej 30 minut przed badaniem.
Spirometria - przebieg badania
Spirometrię wykonuje się w pozycji siedzącej. Należy objąć ustami ustnik spirometru i spokojnie, uważnie oddychać. Oddychanie przez nos podczas badania uniemożliwia specjalny zacisk. Lekarz poprosi o wykonanie głębokiego wdechu i mocny wydech, który można przerwać, dopiero gdy pozwoli na to specjalista. Czynność tę powtarza się trzy razy, natomiast badanie uznaje się za poprawne tylko w przypadku otrzymania trzech podobnych wyników.
Co ciekawe, szacuje się, że ok. 10% pacjentów nie potrafi poprawnie wykonać badania spirometrycznego. Dzieje się tak, ponieważ niezwykle istotna podczas badania jest współpraca osoby badanej z lekarzem i bardzo dokładne wykonywanie jego poleceń (w tym nieprzerywanie wydechu), co u części pacjentów bywa problematyczne.
Gdzie w Krakowie wykonać spirometrię?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie wykonać spirometrię na terenie Krakowa, zachęcamy do skorzystania z usług naszej poradni alergologicznej w Centrum Medycznym iMed24. W ramach naszej poradni przyjmują specjaliści z dziedziny pulmonologii, dermatologii i laryngologii, którzy znani są z indywidualnego podejścia do pacjenta.
W naszej placówce wykonasz zalecone badania na najnowocześniejszym sprzęcie medycznym, a także, dzięki poradzie specjalisty, dowiesz się jak zadbać o swoje zdrowie tak, by np. ograniczyć do minimum epizody alergiczne. Na wizytę możesz umówić się online za pomocą platformy MojeZdrowie24 lub telefonicznie.
Źródła:
- Boros P., Badania czynnościowe układu oddechowego, [w:], Gajewski P. (red.), Interna Szczeklika 2019, Kraków 2019, s. 649-662.
- Tomalak W., Boros P., Badanie czynności układu oddechowego, [w:] Antczak A., Pulmonologia, Cz. 1, Warszawa 2010, s. 100-112.
- Wojsyk-Banaszak I., Bręborowicz A., Metody badań czynnościowych układu oddechowego, [w:] "Pneumonol. Alergol. Pol." 2010; t.78, nr 3, 216–223.
- Ziółkowska-Graca B., Spirometria praktycznie – jak wykorzystać badania spirometryczne w diagnostyce i leczeniu chorób dróg oddechowych?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2013, nr 9 (4), s. 386–396.