Opóźnienie miesiączki – czy to zawsze ciąża?

Większości z nas opóźnienie lub brak miesiączki kojarzy się z ciążą. Jednak brak okresu wcale nie musi oznaczać, że wkrótce pojawi się nowy członek rodziny. O czym świadczy opóźnienie miesiączki? Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Opóźnienie miesiączki a ciąża

Opóźniona miesiączka od wielu lat stanowiła jeden z pierwszych symptomów, zwiastujących ciążę. Rzeczywiście – w większości przypadków ten szczęśliwy scenariusz się sprawdza. Ze względu na rozwijający się w macicy zarodek zahamowane zostaje regularne złuszczanie i usuwanie jej błony śluzowej. W efekcie krwawienie nie występuje. Swoje przypuszczenia warto początkowo potwierdzić testem ciążowym (w późniejszym czasie konieczna jest wizyta u ginekologa). Można go wykonać wraz z przewidywanym dniem wystąpienia miesiączki.

Przyczyny opóźnionego okresu

W niektórych przypadkach zaburzenia miesiączkowania mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Najczęściej są to zmiany o charakterze endokrynologicznym lub ginekologicznym. Coraz częściej przyczyną okazuje się PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Szacuje się, że zaburzenie to dotyka nawet do 15% Polek w wieku reprodukcyjnym. Ze względu na znaczne trudności diagnostyczne dane te mogą być zaburzone.

Zaburzenia hormonalne

Nieregularną miesiączkę mogą powodować nieprawidłowości hormonalne, które dotyczą zwykle zaburzeń poziomu hormonów tarczycy. Niedoczynność lub nadczynność pracy tego narządu może mieć bardzo negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. W diagnostyce istotną rolę pełni wykonanie panelu badań tarczycy, obejmującego TSH, FT3 oraz FT4. W przypadku uzyskania niezadowalających wyników, należy skonsultować się z endokrynologiem.

Zaburzenia metaboliczne

Zanik miesiączki może być rezultatem prowadzenia nieprawidłowej diety. Najczęściej problem dotyczy pacjentek, będących na diecie o charakterze redukcyjnym. Niedobory składników żywieniowych prowadzą do poważnych zmian w obrębie całego organizmu.

W wyniku ograniczonej podaży pożywienia, organizm wytwarza zbyt małą ilość energii. To z kolei prowadzi do jej oszczędzania – aby zapewnić poprawne funkcjonowanie działania układu oddechowego lub krwionośnego, zredukowana zostaje ilość energii przekazywana na procesy termoregulacji czy rozmnażania. Po powrocie do zbilansowanej diety sytuacja ta wraca do normy, a układ rozrodczy ponownie zaczyna funkcjonować w prawidłowy sposób.

Menopauza a miesiączka

W przypadku dojrzałych kobiet brak miesiączki może oznaczać początek okresu przekwitania, czyli menopauzy. Menopauza polega na stopniowym zmniejszaniu funkcjonalności jajników, która prowadzi do utraty zdolności reprodukcyjnych kobiety. W czasie tym zachodzi szereg zmian hormonalnych, obejmujące między innymi spadek ilości estrogenu oraz progesteronu.

W okresie tym kobietom może towarzyszyć:

  • zwiększona wrażliwość,
  • ból głowy,
  • nadmierne pocenie,
  • napady gorąca,
  • kołatanie serca,
  • spadek libido.

Stres a opóźnienie miesiączki

Opóźniona miesiączka może być także wynikiem przewlekłego stresu. Hormonem, który towarzyszy wszelkim stresowym sytuacjom jest kortyzol. W momencie, kiedy jego stężenie w organizmie będzie zbyt duże, doprowadzi do zahamowania działania progesteronu. Błona śluzowa macicy nie będzie się złuszczać, w efekcie czego oczekiwana miesiączka się nie pojawi.

Brak miesiączki wymaga konsultacji z ginekologiem. Aby lepiej radzić sobie z działaniem czynników stresogennych, można rozważyć podjęcie terapii psychologicznej – poprawi ona nie tylko naszą kondycję psychiczną, ale też jakość funkcjonowania całego organizmu.

Oferta Poradni Ginekologicznej iMed24 w Krakowie

Zapraszamy do Poradni Ginekologicznej iMed24 w Krakowie! Nasza placówka to miejsce, gdzie dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie kobiet w każdym wieku. Oferujemy kompleksową opiekę medyczną, profesjonalną diagnostykę, indywidualne podejście do każdej pacjentki oraz takie badania i wymazy jak m.in:


Nasze usługi obejmują badania ginekologiczne, konsultacje i porady lekarzy specjalistów, leczenie i terapie, a także opiekę położniczą. Zespół Centrum Medycznego iMed24 to doświadczeni lekarze specjaliści, którzy troszczą się o zdrowie i komfort pacjentek. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, co pozwala na szybkie i precyzyjne diagnozowanie problemów zdrowotnych.

Jesteśmy gotowi zapewnić indywidualnie dostosowane plany leczenia i opieki, dbając o zachowanie pełnej dyskrecji i komfortu wizyt u ginekologa. Zdrowie i dobre samopoczucie kobiet są naszym priorytetem. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na wizytę i zadbać o swoje zdrowie.