Dlaczego warto zainwestować w soczewki kontaktowe dla dziecka właśnie latem?

Na plaży, w parku czy na placu zabaw - niezależnie od miejsca lato to okres, w którym dzieci pozostają w nieustannym ruchu, w czym czasem przeszkadzać może konieczność noszenia okularów. Podczas letnich aktywności trzeba również pamiętać o ochronie przed wpływem promieniowania UV. Czy soczewki kontaktowe to dobra inwestycja dla dziecka?

Czy soczewki kontaktowe to dobry wybór latem?

Soczewki kontaktowe mogą stać się idealnym rozwiązaniem w okresie letnim zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. W przeciwieństwie do okularów nie przeszkadzają one w codziennych aktywnościach, zapewniają szersze pole widzenia, a ze względu na brak ramek, nie ulegną również uszkodzeniu podczas zabawy. Co więcej, soczewki nie zaparują przy zwiększonej wilgotności powietrza tak jak szkła okularów, nie powodują także uciążliwych refleksów świetlnych.  
Jednakże, aby soczewki należycie spełniały swoją funkcję, muszą zostać właściwie dobrane do potrzeb dziecka. Na rynku obecnych jest wielu producentów, oferujących szeroki wybór produktów. Różnią się one między innymi czasem użytkowania, począwszy od soczewek jednodniowych, po miesięczne, a nawet roczne. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, pozwalających na zapewnienie dodatkowych właściwości, takich jak lepsza przepuszczalność tlenu czy ochrona przed promieniowaniem UV. Obecnie dostępne są soczewki korygujące nie tylko krótko- i dalekowzroczność, ale także soczewki toryczne korygujące zaburzenia widzenia związane z astygmatyzmem oraz soczewki progresywne, umożliwiające prawidłowe widzenie zarówno z bliska jak i daleka.

Ochrona przed promieniowaniem UV


Prawidłowa ochrona oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV jest niezwykle istotna przez cały rok, ale latem, gdy dzieci dłużej przebywają na zewnątrz, nabiera ona szczególnego znaczenia. 

Zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może powodować uszkodzenia wielu struktur budujących gałkę oczną, powodując długotrwałe konsekwencje zdrowotne. Promieniowanie UV może prowadzić do zmętnienia soczewki oka, czyli  zaćmy - choroby wymagającej leczenia chirurgicznego, a także zwyrodnienia plamki żółtej (plamka żółta to miejsce na siatkówce oka, niezwykle istotne dla prawidłowego widzenia) - głównej przyczyny utraty wzroku na świecie. Innym schorzeniem związanym z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV jest tak zwany skrzydlik (pterygium), czyli zwyrodnienie spojówki oka i jej nadmierny przerost, mogący obejmować rogówkę, powodujący dyskomfort, uczucie ciała obcego, łzawienie, a także zaburzenia widzenia. Podobnie jak w przypadku skóry, ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa również ryzyko rozwoju nowotworów w obrębie gałki ocznej.
Stanem powodowanym przez promienie UV jest również ślepota śnieżna. Chociaż klasycznie jest ona kojarzona z zaburzeniami wzroku spowodowanymi przez światło odbite od śniegu w trakcie jazdy na nartach lub górskiej wspinaczki, to podobne zjawisko może wystąpić podczas spędzania czasu na plaży, gdy promienie UV ulegają skupieniu i odbiciu od ziaren piasku. 

Soczewki kontaktowe pozwalają na wybór dowolnych okularów przeciwsłonecznych, bez konieczności zakupu specjalnych okularów z korekcją. Na rynku są również dostępne soczewki kontaktowe zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV, co pozwala dodatkowo zabezpieczyć oczy przed jego szkodliwym wpływem. Warto także pamiętać o ochronie przed słońcem w postaci czapki z daszkiem i kapelusza, oraz stosowaniu kremów z filtrem, również w okolicy oczu.

Swoboda i bezpieczeństwo podczas wakacji

Niewątpliwą zaletą soczewek kontaktowych jest fakt, że zapewniają one szersze, bardziej naturalne pole widzenia, niż w przypadku okularów. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci aktywnie spędzających wakacje, na przykład na rowerze, rolkach lub grających w gry zespołowe. Szersze pole widzenia to większe bezpieczeństwo na ulicy, a brak okularów na nosie sprawia, że nie zostaną one uszkodzone, na przykład przez uderzenie piłką.

Na co powinni uważać rodzice dzieci noszących soczewki?

Soczewki kontaktowe mają bez wątpienia wiele zalet, trzeba jednak pamiętać, że mogą one nie być idealnym rozwiązaniem w każdej sytuacji. 

Jedną z takich okoliczności jest spędzanie czasu na basenie, nad jeziorem czy nad morzem. Na co dzień oczy są chronione przed zakażeniami przez naturalne mechanizmy ochronne, jak na przykład mruganie czy wydzielanie łez. Niestety, soczewki kontaktowe mogą ułatwiać przyleganie drobnoustrojów obecnych w wodzie i utrudniać ich usunięcie, zwiększając ryzyko infekcji. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba, mogące prowadzić do trwałej utraty wzroku. Dlatego zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu oczu z wodą, na przykład przez noszenie okularów do pływania, a także stosowanie w takich sytuacjach soczewek jednodniowych, które po wyjściu z wody można zdjąć, pamiętając o odpowiedniej higienie rąk, i wyrzucić do kosza na śmieci.
Soczewki kontaktowe mogą również nie być odpowiednim rozwiązaniem w przypadku alergików. Pyłki i alergeny, podobnie jak drobnoustroje, również mogą osadzać się na powierzchni soczewek, powodując podrażnienie oka i zaostrzając objawy alergicznego zapalenia spojówek, czyli świąd, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie. Również w tym wypadku lepszym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki jednodniowe. 

Niezależnie od tego czy dziecko wspólnie z rodzicami zdecyduje się na okulary czy soczewki kontaktowe, warto aby znało ono podstawowe zasady higieny wzroku, takie jak ograniczenie czasu spędzanego przed urządzeniami elektronicznym oraz robienie przerw w regularnych odstępach czasu. Pozwoli to na uniknięcie przykrych dolegliwości związanych z cyfrowym zmęczeniem wzroku.

Poradnia Okulistyczna iMed24

Badania wzroku zarówno u dzieci, jak i u dorosłych są wykonywane w Poradni okulistycznej Centrum Medycznego iMed24 w Krakowie. Nowoczesne urządzenia umożliwiają wykonanie wszystkich niezbędnych testów w sposób bezinwazyjny i bezpieczny dla Pacjenta. Badanie okulistyczne umożliwia nie tylko ocenę ostrości widzenia, ale również wykluczenie przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych oraz wykrycie wszelkich możliwych chorób narządu wzroku na jak najwcześniejszym etapie.