W czym się specjalizuje poradnia pulmonologiczna?

Pulmonologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami płuc i dróg oddechowych. Zaliczają się do nich schorzenia o różnorodnym podłożu, na przykład wywołane reakcją alergiczną jak astma oskrzelowa, czy spowodowane długotrwałą ekspozycją na czynniki szkodliwe jak pylica płuc lub POCHP (wynikające z wieloletniego palenia tytoniu). Mogą mieć one również podłoże genetyczne, tak jak mukowiscydoza, lub rozwijać się przez współistnienie wielu różnych czynników, jak ma to miejsce w wypadku nowotworów. Ponadto pulmonolodzy zajmują się również leczeniem zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych układu oddechowego, w tym gruźlicy.

Ze względu na tak szeroki zakres kompetencji poradnia pulmonologiczna musi dysponować dostępem do odpowiednich badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, między innymi:

Ponieważ wiele chorób układu oddechowego ma przewlekły przebieg i znacząco wpływa na jakość życia, ważnym zadaniem poradni pulmonologicznej jest edukacja pacjentów. Działania te mają na celu zapobieganie zaostrzeniom i powikłaniom, tak aby umożliwić osobie chorej dobre funkcjonowanie na co dzień. Odpowiednio zaplanowane leczenie i rehabilitacja pozwala cieszyć się długim życiem w zdrowiu.

Kiedy należy udać się do pulmonologa?

Do poradni pulmonologicznej należy się udać zawsze, gdy o konieczności takiej wizyty zadecyduje lekarz rodzinny bądź inny specjalista wystawiając odpowiednie skierowanie. 

Konsultację u pulmonologa warto rozważyć, jeśli występują niepokojące dolegliwości, takie jak:

  • częste, nawracające infekcje układu oddechowego,
  • przewlekły kaszel (trwający dłużej niż 8 tygodni),
  • duszność,
  • krwioplucie,
  • ból przy oddychaniu,
  • świszczący oddech,
  • zasinienie skóry (zazwyczaj czerwieni wargowych i palców rąk).

Jakie choroby leczy się w poradni pulmonologicznej?

Astma oskrzelowa

Astma to przewlekła choroba dotykająca oskrzeli. Jej najczęstszą przyczyną jest reakcja alergiczna, czasem jednak, zwłaszcza u osób starszych, nie ma ona związku z uczuleniem. W przebiegu tej choroby zapalenie dróg oddechowych powoduje skurcz oskrzeli, zwężenie się ich światła, obrzęk błony śluzowej oraz nasiloną produkcję gęstej wydzieliny. Skutkuje to objawami takimi jak:

  • napadowa duszność,
  • świszczący oddech,
  • kaszel,
  • ucisk w klatce piersiowej.

POCHP

Przewlekła obutracyjna choroba płuc (POCHP) to schorzenie występujące najczęściej u osób palących tytoń. Na skutek stanu zapalnego postępującego latami dochodzi do trwałych zmian w płucach, utrudniających oddychanie i wywołujących duszność. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie oskrzelików i pęcherzyków płucnych, prowadząc do nadmiernego rozdęcia płuc, czyli rozedmy. Jednocześnie przewlekły stan zapalny oskrzeli, związany z wydzielaniem dużych ilości gęstego śluzu zwężającego oskrzela, predysponuje do częstych nadkażeń bakteryjnych.

Mukowiscydoza

Mukowiscydoza to choroba wywołana mutacją genu CFTR, odpowiadającego za funkcjonowanie specjalnych kanałów transportowych, znajdujących się w błonach komórkowych i umożliwiających przepływ jonów chlorkowych. U chorych na mukowiscydozę dochodzi do wydzielania niezwykle gęstego śluzu, stanowiącego doskonałą pożywkę dla bakterii, co stwarza duże ryzyko częstych zakażeń. Wydzielina odkłada się nie tylko w drogach oddechowych, ale także w przewodzie pokarmowym (może dochodzić do uszkodzenia trzustki i niedrożności jelit) i kanalikach nasiennych u mężczyzn, prowadząc do niepłodności.

Nowotwory płuc

Rak płuc jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym na świecie i jednocześnie główną przyczyną zgonów z powodu wszystkich chorób nowotworowych. Czynnikiem predysponującym do jego wystąpienia jest wieloletnie palenie tytoniu. W początkowym stadium choroby rak płuc może nie dawać żadnych objawów, czasem jednak występuje kaszel, krwioplucie i duszność. W diagnostyce wykorzystuje się badania obrazowe, przede wszystkim spiralną tomografię komputerową. 

Zakażenia układu oddechowego 

Zakażenia układu oddechowego są bardzo powszechne. Ich najczęstszą przyczyną są wirusy, rzadziej odpowiadają za nie bakterie. U osób z osłabionym układem odpornościowym, na przykład po przeszczepach narządów czy chorych na AIDS, mogą występować grzybicze zakażenia układu oddechowego. Objawy to zwykle kaszel, gorączka, ból gardła, duszność. 

Gruźlica

Gruźlica to choroba wywoływana przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Obecnie, dzięki wprowadzeniu szczepień ochronnych, udało się znacząco ograniczyć jej występowanie. Zakażenie bakteryjne może dosięgnąć każdego narządu, jednak zdecydowanie najczęściej dotyka ono płuc. Początkowo choroba może nie dawać nasilonych objawów. Zwykle występują przewlekły kaszel, początkowo suchy, następnie z odkrztuszaniem wydzieliny, a nawet krwi. 

Jakie badania można wykonać w Poradni Pulmonologicznej iMed24 w Krakowie?

W Centrum Medycznym iMed24 oferujemy naszym pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie chorób układu oddechowego. W ramach Poradni Pulmonologicznej konsultacji udzielają specjaliści z dużym doświadczeniem w zakresie chorób płuc. Wyróżnia nas duża dostępność badań diagnostycznych, między innymi szerokiego spektrum badań obrazowych układu oddechowego:

  • RTG,
  • tomografii komputerowej,
  • rezonansu magnetycznego w Centrum Diagnostyki Obrazowej iMed24,
  • badania spirometrycznego,
  • prowadzimy diagnostykę alergologiczną w oparciu o testy skórne i oznaczenie swoistych przeciwciał IgE.
W razie konieczności w naszej przychodni iMed24 istnieje możliwość konsultacji ze specjalistami innych dziedzin, między innymi alergologii, laryngologii i onkologii czy ze specjalistą zaburzeń oddychania w trakcie snu.

Nasi spejcaliści

Beata Kruk

lekarz medycyny

Grażyna Oczkowska

lekarz medycyny