Zdalna opieka medyczna - nasza przyszłość

Telemedycyna jest medycyna na odległość. Dzięki współpracy telekomunikacji, informatyki i medycyny powstały technologie umożliwiające świadczenie usług medycznych i sprawowanie opieki zdrowotnej niezależnie od barier geograficznych.

Zdalna opieka medyczna - nasza przyszłość

Telemedycynę wykorzystuje się między innymi przy konsultacjach specjalistycznych, edukacji, profilaktyce zdrowotnej, w chirurgii (tzw. „operacje na odległość”), w ratownictwie medycznym, leczeniu osób przewlekle chorych, w diagnostyce i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów.

Czy telemedycyna w Polsce istnieje?

Tak! I intensywnie się rozwija. Usługi telemedyczne są świadczone przez ośrodki uniwersyteckie, np. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytety Medyczne w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu i inne. Poza tym, medycyna na odległość jest praktykowana w innych, powszechnie znanych instytucjach, takich jak Polska Akademia Nauk, Instytut Matki i Dziecka czy Instytut Kardiologii w Warszawie. Nie można też zapomnieć o sektorze prywatnym, który w zakresie świadczenia usług telemedycznych bardzo intensywnie rozwija się, np. zdalna opieka medyczna w iMed24.

Jakie są z tego korzyści dla pacjenta?

Telemedycyna, bez wątpienia, niesie wiele korzyści dla placówek medycznych i lekarzy – dzięki niej ich praca jest szybsza, bardziej dokładna oraz tańsza. Lekarze mogą rozwijać swoją wiedzę i kompetencje, wspólnie diagnozować i prowadzić operacje ze specjalistami z drugiego końca świata, mają stały dostęp do wyników badań swoich pacjentów - co jest dużym ułatwieniem w ich pracy. Jakie zalety ma telemedycyna z punktu widzenia pacjenta? Zdalna opieka medyczna to:

  • ułatwienie dostępu do specjalistycznej opieki medycznej,
  • skrócony czas oczekiwania na przyjęcie i krótszy pobyt w szpitalu,
  • redukcja konieczności dojazdów, w celu konsultacji ze specjalistą lub odbycia wizyty kontrolnej,
  • skrócony czas reakcji w przypadku zagrożenia zdrowia i życia,
  • łatwy i bezpieczny dostęp do własnych danych medycznych,
  • możliwość szybkiego skontaktowania się z personelem medycznym,
  • ułatwiony dostęp do pomocy medycznej w poważnych, nagłych przypadkach lub katastrofach naturalnych

Pomoc w trosce o najbliższych

Nie możesz namówić męża aby udał się do kardiologa, mimo że ma zdecydowanie za wysokie ciśnienie? Mama Wam wspominała, że ostatnio nie czuje się najlepiej, ale nie chce słyszeć o wizycie u lekarza? Wszyscy chcemy dbać o naszych bliskich najlepiej jak potrafimy, ale czasem nam na to nie pozwalają. Zazwyczaj dlatego, że „nie chcą być problemem”, albo unikają placówek medycznych jak ognia (zazwyczaj z powodu lęku lub złych doświadczeń w przeszłości). 

Zdalna opieka medyczna, w takim wypadku, może się okazać idealnym rozwiązaniem. Wasi bliscy mogą być pod stałą opieką medyczną, pozostając u siebie w domu. Na przykład, dzięki zdalnej opiece kardiologicznej możliwy jest stały monitoring pracy serca, dzięki przenośnemu rejestratorowi sygnału EKG i ruchów oddechowych. W przypadku wykrycia anomalii ratownik medyczny zbiera szczegółowy wywiad medyczny i kieruje pacjenta na zdalną konsultację lekarską (czyli Wasz współmałżonek lub rodzic nadal nie musi nigdzie jechać i może spokojnie zadbać o swoje zdrowie będąc w domu), a w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu - wzywa karetkę pogotowia. Jeżeli pacjent poczuje się źle może również samodzielnie przesłać dane EKG do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w iMed24.

Telemedycyna czy tradycyjna wizyta u lekarza?

Są sytuacje, w których nawet najlepsze urządzenia i najnowsze technologie nie zastąpią tradycyjnej wizyty w gabinecie lub placówce medycznej (chociaż nie wiadomo, co może przynieść przyszłość). Jednak poza tymi sytuacjami, zdecydowanie warto korzystać ze zdalnej opieki medycznej - oszczędzając swój czas, otrzymując równie dokładną pomoc, jak w przypadku tradycyjnej wizyty i nie narażając się na kontakt z bakteriami i wirusami, których w miejscach opieki zdrowotnej jest zdecydowanie więcej niż w naszych domach.