Dzięki diagnostyce obrazowej możliwe jest zobaczenie ciała ludzkiego od środka, co pozwala na poznanie faktycznego stanu wielu układów i narządów oraz diagnozowanie licznych chorób. Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia - te badania obrazowe znacznie poszerzyły możliwości medycyny, dlatego często wykorzystywane są jako dodatkowa diagnostyka chorób. Jednym z najlepszych badań obrazowych jest MRI.
Na czym polega rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny, czyli MRI, jest to nowoczesna, nieinwazyjna technika diagnostyki obrazowej o wyjątkowej precyzji, bazująca na wykorzystaniu własności magnetycznych obecnych w naszym ciele cząsteczek wodoru. Podczas badania MRI pacjent umieszczony jest w polu magnetycznym, które wysyła fale radiowe. Pod ich wpływem atomy wodoru emitują energię o tej samej częstotliwości, która następnie odbierana jest przez komputer. Zjawisko to nosi nazwę rezonansu. W ten sposób powstaje obraz w postaci przekrojów przez ciało we wszystkich płaszczyznach. Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny? Jak najbardziej! Szczególnie częste są wskazania do rezonansu głowy, ponieważ badanie to w doskonały sposób obrazuje struktury mózgowia. Największą różnicą między MRI, TK i USG jest rodzaj wykorzystanego promieniowania i inwazyjność.
MRI jest badaniem nieszkodliwym i bezbolesnym. Rezonans magnetyczny głowy lub innych struktur ciała trwa zwykle od 15 do 60 minut. W ramach diagnostyki MRI pacjent umieszczany jest na specjalnym wysuwanym stole, a następnie w tubie. Przez cały czas trwania próby konieczne jest leżenie nieruchomo. Pacjent pozostaje jednak pod kontrolą personelu medycznego i w razie złego samopoczucia może przerwać badanie. Komunikacja odbywa się poprzez kirofon i kamerę wbudowaną w urządzenie. Wewnątrz tunelu znajduje się też oświetlenie i wentylacja, więc pacjent nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu podczas badania. Wyniki rezonansu magnetycznego głowy są zwykle dostępne od razu w postaci obrazu zapisanego na płycie. Należy jednak poczekać kilka dni na wykonanie opisu badania przez lekarza - specjalistę radiologa. Obraz badania bez opisu nie stanowi całościowego opisu diagnostycznego.
Przeczytaj też: Kiedy tomografia, a kiedy rezonans?
Kiedy wykonuje się badanie MRI?
Rezonans magnetyczny to badanie całkowicie nieinwazyjne, umożliwia wielopłaszczyznową ocenę tkanek, posiada doskonałą zdolność rozdzielczą. Wskazania do rezonansu magnetycznego są więc bardzo szerokie i obejmują diagnostykę:
- układu nerwowego,
- śródpiersia,
- serca,
- wątroby i dróg żółciowych,
- układu moczowego,
- układu mięśniowo-szkieletowego.
W praktyce zastosowań rezonansu magnetycznego jest bardzo wiele. Wskazania można podzielić na kilka grup w zależności diagnozowanego schorzenia:
Ośrodkowy układ nerwowy
- choroby otępienne (np. choroba Alzheimera)
- choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
- ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (m.in. diagnostyka udarów mózgu itp.)
- nowotwory mózgu
- ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
- guzy rdzenia kręgowego
- zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym
- zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu
Tkanki miękkie
- urazy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł)
- zapalne lub nowotworowe guzy tkanek miękkich
Klatka piersiowa, śródpiersie, miednica
- choroby dużych naczyń
- guzy serca
- guzy płuc naciekające ścianę klatki piersiowej
- nowotwory narządów rodnych kobiet
- nowotwory gruczołu krokowego mężczyzn.
Wykonuje się rezonans z kontrastem lub bez. Decyzję o tym podejmuje lekarz w zależności od objawów, lokalizacji oraz oczekiwanych wyników badania.
Badanie MRI z kontastem
Rezonans magnetyczny z kontrastem wykonywany jest w szczególnych przypadkach. To substancja, która podawana jest pacjentowi doustnie lub dożylnie przed wykonaniem diagnostyki obrazowej. Środek sprawia, że pewne struktury są znacznie lepiej widocznie. Szczególnie często wykonywany jest rezonans głowy z kontrastem. Czy kontrast w rezonansie jest bezpieczny? Generalnie tak, chociaż niestety MRI głowy z kontrastem niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Należą do nich między innymi:
- nudności i wymioty,
- zawroty i ból głowy,
- skórna reakcja alergiczna,
- niepokój.
Objawy te są jednak rzadkie i w znacznej większości przypadków łagodne.
Przeciwskazania do badania rezonansem magnetycznym
Tak jak w przypadku większości procedur medycznych, istnieją pewne przeciwskazania - bezwzględne i względne - do rezonansu magnetycznego. Do pierwszej grupy należą wszelkiego rodzaju metalowe ciała obce znajdujące się w ciele badanego, w szczególności rozrusznik serca, implanty słuchowe, odłamki metali. Względne przeciwskazania do rezonansu magnetycznego głowy obejmują aparaty ortodontyczne, sztuczne zastawki serca, implanty ortopedyczne, a także pierwszy trymestr ciąży. W przypadku występowania którejś z wymienionych sytuacji, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia od lekarza kierującego o braku przeciwskazań do badania.
Rezonans magnetyczny w przychodni iMed24 w Krakowie
Jeśli szukasz profesjonalnego rezonansu magnetycznego w Krakowie, przychodnia iMed24 jest doskonałym rozwiązaniem. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem z zastosowaniem technologii Multi Transmit, która gwarantuje nie tylko wzorową jakość obrazu, ale także znaczne skrócenie czasu trwania badania. W naszej pracowni rezonansu magnetycznego w Krakowie możliwe jest wykonanie każdego typu badania MRI. Zaletą naszego sprzętu są także zwiększone parametry długości magnesu (1,57cm) oraz średnicy tunelu (60cm), dzięki czemu komfort Pacjenta w trakcie badania jest zdecydowanie większy. Warto zapoznać się ze szczegółami naszej oferty rezonansu w Krakowie.
Sprawdź: Ceny rezonansu w iMed24
Jak przygotować się do badania?
Wskazania są różne w zależności od typu przeprowadzanego badania. Inne będzie przygotowanie do rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem, a inne do MRI kolana bez podania środka cieniującego. Ważne więc, aby przed przystąpieniem do diagnostyki obrazowej szczegółowo zapoznać się z zaleceniami lekarza.
Do MRI bez kontrastu nie są potrzebne szczególne przygotowania. W przypadku konieczności zastosowania kontrastu pacjent powinien przyjść na badanie z aktualnym wynikiem poziomu kreatyniny. Powinien również nic nie jeść na 2 godziny przed planowaną procedurą.
Ile wody wypić po rezonansie z kontrastem? W celu wypłukania substancji z organizmu zaleca się spożycie co najmniej 1 litra płynów niedługo po zakończeniu wykonywania badania.
Przeczytaj też: Rezonans magnetyczny – jak się przygotować? - szczegółowe zalecenia