Badanie EKG

EKG, czyli elektrokardiogram, to zapis aktywności elektrycznej serca. Jest to proste, szybkie i bezbolesne badanie, pozwalające na wykrywanie zaburzeń rytmu serca i wielu innych nieprawidłowości.

Czym jest badanie EKG?

Badanie EKG, czyli elektrokardiografia, to badanie aktywności elektrycznej serca. Jest to możliwe dzięki specjalnym elektrodom, które są umieszczane na skórze kończyn i klatki piersiowej. Aparat do badania EKG (elektrokardiograf), kable oraz dwie elektrody tworzą obwód elektryczny, nazywany również odprowadzeniem. Standardowe EKG rejestruje zmiany potencjałów elektrycznych z 12 odprowadzeń i przedstawia je w postaci wykresu, który jest drukowany na siatce milimetrowej. To szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne badanie.

Wynik badania EKG (elektokardiogram) przedstawia aktywność elektryczną mięśnia sercowego w postaci wykresu składającego się z wychyleń w górę lub w dół, nazywanych załamkami. Prawidłowo, w każdym odprowadzeniu powinny występować: załamek P, zespół QRS oraz załamek T.

Załamek P odpowiada fazie skurczu przedsionków serca. Zespół QRS przedstawia skurcz komór serca. Natomiast załamek T stanowi reprezentację repolaryzacji mięśnia sercowego, to znaczy ich przygotowania do kolejnego skurczu.

W jakim celu wykonuje się badanie EKG?

Badanie EKG wykonuje się w celach diagnostyki, a także monitorowania już rozpoznanych chorób serca. Może ono być również elementem ogólnej oceny stanu zdrowia w ramach badań okresowych, a także wchodzić w skład badań wykonywanych u sportowców w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie EKG umożliwia wykrycie między innymi:

  • arytmii, takich jak migotanie czy trzepotanie przedsionków,
  • przebytego zawału serca,
  • świeżego zawału serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI),
  • zaburzeń przewodzenia elektrycznego serca (bloki przedsionkowo-komorowe, bloki pęczków Hisa),
  • przerostu mięśnia sercowego.

Wskazania do badania EKG

Wskazania do badania EKG obejmują objawy mogące świadczyć o chorobach serca, np. zaburzeniach rytmu czy zawale mięśnia sercowego. Należą do nich między innymi:

  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca, 
  • duszność,
  • omdlenia,
  • pogorszona tolerancja wysiłku.

Przeciwwskazania do badania EKG

Badanie EKG jest całkowicie bezpieczne w każdym wieku, a także w okresie ciąży, dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania. 

Jak przebiega badanie EKG?

Przed wykonaniem badania EKG możesz jeść i pić tak jak zwykle. Po wejściu do gabinetu zabiegowego zostaniesz poproszony o położenie się na leżance i zrelaksowanie się. Możesz zostać poproszony o zdjęcie odzieży i biżuterii powyżej pasa, a także odsłonięcie kostek. Ręce powinieneś ułożyć wzdłuż tułowia. Pielęgniarka umieści cztery elektrody przypominające klamerki lub spinacze na kończynach, a także sześć samoprzylepnych elektrod na klatce piersiowej. W celu zapewnienia lepszego przewodnictwa mogą zostać on spryskane specjalnym płynem lub żelem.  W trakcie badania należy spokojnie oddychać, a także unikać zbędnych ruchów. Możesz zostać poproszony o wstrzymanie oddechu przez kilka sekund. Po zakończeniu badania możliwy jest powrót do codziennych zajęć.

Poradnia kardiologiczna iMed24

Diagnostyką i leczeniem chorób serca zajmuje się poradnia kardiologiczna Centrum Medycznego iMed24 w Krakowie. W ramach poradni wykonujemy EKG spoczynkowe, a także elektrokardiograficzną próbę wysiłkową na bieżni oraz całodobowe monitorowanie EKG metodą Holtera.

Pacjenci Centrum Medycznym iMed24 mogą również skorzystać z dostępu do zaawansowanych urządzeń telemedycznych, umożliwiających całodobowe monitorowanie aktywności elektrycznej serca. W skład naszej oferty wchodzą holter telemedyczny Comarch CardioNow oraz kamizelka kardiologiczna Comarch CardioVest

Holter telemedyczny to unowocześnione wydanie klasycznego monitorowania EKG metodą Holtera. Badanie można wykonać samodzielne bez wychodzenia z domu, za pomocą urządzenia dostarczonego przez kuriera. Intuicyjny i prosty w obsłudze aparat pozwala na nieustanny monitoring pacjenta w okresie badania, umożliwiając tym samym rozpoznanie napadowych epizodów arytmii i innych zaburzeń rytmu serca. Badanie jest całkowicie bezpieczne i może być prowadzone nawet do 7 dni lub dłużej, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kamizelka kardiologiczna Comarch CardioVest to urządzenie dedykowane osobom oczekującym nowej jakości w zakresie monitorowania aktywności elektrycznej mięśnia sercowego. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych elektrod tekstylnych urządzenie nie wymaga żadnego dodatkowego okablowania czy przyklejania czegokolwiek do skóry. Pozwala to na komfortowe, zarazem bezpieczne i wiarygodne rejestrowanie zapisu EKG podczas codziennych aktywności, w pracy, w podróży czy w domowym zaciszu.