Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem schorzeń układu moczowego oraz męskich narządów płciowych. Urolodzy specjalizują się w chirurgicznym leczeniu chorób, takich jak: kamica nerkowa, łagodny przerost i nowotwory prostaty, nowotwory nerek, pęcherza moczowego i jąder, a także nietrzymanie moczu. Bardzo często odbywa się ono przy wykorzystaniu małoinwazyjnych technik endoskopowych czy laparoskopii, a także dynamicznie rozwijającej się w ostatnich latach chirurgii robotycznej.
W poradni urologicznej prowadzimy diagnostykę i zachowawcze leczenie schorzeń układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet, przeprowadzamy kwalifikację do leczenia zabiegowego oraz kontrolę pozabiegową, a także udzielamy konsultacji na potrzeby lekarzy innych specjalności.
Kiedy należy udać się do urologa?
Na konsultację urologiczną należy zgłosić się w przypadku wystąpienia poniższych dolegliwości:
- ból podczas oddawania moczu,
- mętny mocz lub obecność krwi w moczu,
- osłabiony strumień moczu (oddawanie moczu kroplami),
- ciągłe uczucie parcia na mocz,
- problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji,
- nawracające infekcje dróg moczowych,
- nietrzymanie moczu,
- ból podbrzusza,
- ból jąder,
- powiększenie jądra lub wyczuwalny guzek.
Kamica nerkowa
Kamica nerkowa to obecność złogów w drogach moczowych. Powstają one na skutek krystalizacji soli mineralnych, w przypadku gdy ich stężenie w moczu przekracza próg rozpuszczalności. Sprzyjają temu nawracające zakażenia układu moczowego, zastój moczu oraz podwyższone stężenie niektórych substancji (np. wapnia czy kwasu moczowego). Ryzyko wystąpienia kamicy zwiększają wrodzone wady układu moczowego, odwodnienie i unieruchomienie, a także inne choroby (nowotwory, dna moczanowa, osteoporoza), nieprawidłowa dieta oraz niektóre leki i suplementy diety (np. witamina C w dużych dawkach).
Kamica moczowa może długo nie powodować żadnych objawów, aż do wystąpienia nagłego napadu kolki nerkowej, do którego dochodzi gdy złóg zablokuje możliwość odpływu moczu. Kolka nerkowa charakteryzuje się bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do spojenia łonowego i narządów płciowych. Mogą jej towarzyszyć nudności i wymioty, uczucie parcia na mocz i częste oddawanie jego niewielkich ilości, niejednokrotnie z domieszką krwi.
Nowotwory układu moczowego i narządów płciowych
Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, jest ono również większe, jeśli choroba występowała u członków najbliższej rodziny. We wczesnych stadiach rak prostaty może nie powodować żadnych objawów. Wraz z rozwojem choroby mogą wystąpić utrudnienia w oddawaniu moczu, a także utrata masy ciała, obrzęk kończyn dolnych związany z przerzutami do węzłów chłonnych oraz bóle kostne, również wynikające z obecności przerzutów.
Podstawowe badania umożliwiające rozpoznanie raka gruczołu krokowego to badanie per rectum, czyli palpacyjne badanie prostaty palcem przez odbytnicę, umożliwiające wyczucie zmian w budowie prostaty. Pomocniczo wykonuje się również oznaczenie poziomu PSA we krwi. Jest to marker swoisty dla gruczołu krokowego, może on jednak wzrastać również w przypadku innych schorzeń, takich jak łagodny rozrost czy zapalenie prostaty. W dalszej kolejności wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego, którego wynik rozstrzyga o konieczności przeprowadzania biopsji potwierdzającej diagnozę.
Rak pęcherza moczowego to czwarty co do częstości nowotwór u mężczyzn, znacznie rzadziej występujący u kobiet. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka pęcherza jest palenie tytoniu, które odpowiada za ponad połowę przypadków. Jego najczęstszym objawem jest krwiomocz lub krwinkomocz (krew nie jest widoczna gołym okiem, ale jest wykrywalna w badaniach laboratoryjnych), a także bolesne parcie na mocz i ból podczas oddawania moczu, mogą wystąpić również bóle podbrzusza.
Rak pęcherza rozpoznany we wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Jednakże, ze względu na duże ryzyko nawrotu choroby chorzy muszą pozostawać pod ścisłym nadzorem i regularnie wykonywać badania kontrolne. Niestety, w Polsce choroba ta wciąż jest wykrywana w wielu przypadkach zbyt późno, w momencie gdy wystąpiły przerzuty odległe, dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów, a także okresowo wykonywać podstawowe badania laboratoryjne.
Rak jądra to najczęstszy nowotwór złośliwy u młodych mężczyzn (między 20 a 40 rokiem życia). Pierwszym objawem choroby jest zwykle niebolesne powiększenie jądra lub wyczuwalny palpacyjnie guzek na jądrze. Komórki rakowe mogą szybko wzrastać i ulegać podziałom, dlatego choroba ma często agresywny przebieg. Mimo to rak jądra rozpoznany na wczesnym etapie jest możliwy do całkowitego wyleczenia w ponad 90% przypadków. Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie jądra, w razie potrzeby uzupełnione chemioterapią i radioterapią.
Łagodny rozrost gruczołu krokowego
Łagodny rozrost gruczołu krokowego, to schorzenie często występujące u mężczyzn w starszym wieku. Dotyka ono nawet połowy osób płci męskiej po 60. roku życia. Powiększony gruczoł krokowy może powodować objawy utrudnionego odpływu moczu z pęcherza, a nawet całkowitego zablokowania drogi odpływu. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, zachodzi ryzyko uszkodzenia nerek.
Istnieje kilka metod leczenia wykorzystywanych w przypadku powiększenia gruczołu krokowego, począwszy od leczenia farmakologicznego, przez minimalnie inwazyjną resekcję przezcewkową (TURP), po zabiegi chirurgiczne.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu jest powszechnym i często wstydliwym problemem. Może ono dotknąć każdego, jednak najczęściej dotyka osób starszych. Nie należy go jednak traktować jako naturalnej konsekwencji starzenia się, ponieważ można mu skutecznie przeciwdziałać, znacząco poprawiając jakość życia. Dobranie odpowiedniej metody leczenia wymaga ustalenia przyczyny schorzenia, dlatego warto skorzystać z konsultacji urologicznej.
Zaburzenia erekcji i niepłodność
Szacuje się, że zaburzenia erekcji dotyczą nawet co drugiego mężczyzny między 40. a 70. rokiem życia. Czasem są one pierwszym objawem innych schorzeń, na przykład cukrzycy czy chorób układu krążenia. W wielu wypadkach zaburzenia erekcji mają zdecydowanie negatywny wpływ na poczucie własnej wartości i wiążą się z problemami w związkach. Można im jednak skutecznie przeciwdziałać, wykorzystując w tym celu szereg metod począwszy od psycho- i farmakoterapii, po leczenie zabiegowe.
Diagnostyka urologiczna jest również niezwykle ważna w przypadku problemów z poczęciem. Niepłodność dotyczy nawet 20% par starających się o dziecko.
Najczęstszą odwracalną przyczyną niepłodności wśród mężczyzn są żylaki powrózka nasiennego, czyli poszerzenie żył leżących w bezpośrednim sąsiedztwie jądra. Mogą one powodować wzrost temperatury w obrębie worka mosznowego a także utrudniony odpływ krwi, co negatywnie wpływa na produkcję nasienia. Leczenie polega na laparoskopowym zamknięciu poszerzonych naczyń krwionośnych przy pomocy specjalnych klipsów.
Jakie badania można wykonać w poradni urologicznej iMed24 w Krakowie?
W ramach poradni urologicznej Centrum Medycznego iMed24 oferujemy naszym Pacjentom dostęp do pełnego zakresu badań, niezbędnych do pełnej diagnostyki chorób układu moczowego.
Wykonujemy szereg badań laboratoryjnych, w tym oznaczenie stężenia PSA we krwi oraz badanie mikrobiologiczne moczu.
Dzięki Centrum Diagnostyki Obrazowej Pacjenci poradni mogą skorzystać z badań USG, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, w tym zaawansowanych badań, takich jak urografia MR oraz wysokopolowy rezonans gruczołu krokowego.
Wykonujemy również czynnościowe badanie układu moczowego - uroflowmetrię, umożliwiające diagnostykę zaburzeń oddawania moczu.
Prowadzimy diagnostykę endoskopową pęcherza moczowego z wykorzystaniem cystoskopii, która umożliwia pełną ocenę ścian pęcherza, a w razie konieczności również pobranie wycinka do badania histopatologicznego.