Zdjęcie pantomograficzne (Pantomografia), cefalometryczne - Rentgen stomatologiczny

 

Pantomografia wykonywana jest przy użyciu aparatu pantomograficznego 9000C 3D, który umożliwia wykonanie zdjęć: pantomograficznych, cefalometrycznych oraz stożkowej tomografii komputerowej.

Stożkowa tomografia komputerowa wykonywana jest przy planowaniu zabiegów stomatologicznych oraz implantologicznych. Dzięki ogromnym możliwościom rekonstrukcyjnym może być wykorzystywana do diagnostyki laryngologicznej ucha, zatok oraz w innych przypadkach wymagających diagnostyki szczęki lub żuchwy. Dawka promieniowania jest około 100 razy mniejsza niż w klasycznych aparatach pantomograficznych przy zachowaniu wysokich parametrów jakości obrazowania.


Jest to nieinwazyjne badanie przeprowadzane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Pozwala na wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które przedstawia stan wszystkich zębów i przyległych struktur anatomicznych.

Wskazania do pantomografii m.in.:
  • ocena potrzeb leczniczych – zdjęcie przeglądowe
  • planowanie leczenia ortodontycznego, ocena liczby i umiejscowienia zębów; uwidocznienie ewentualnych zębów zatrzymanych, zdiagnozowanie przyczyny zatrzymania, monitorowanie leczenia
  • ocena zmian patologicznych kości szczęki i żuchwy, np. torbiele, nowotwory, zaburzenia rozwojowe, stany zapalne
  • możliwość radiologicznej oceny wieku zębowego
  • ocena stanu przyzębia
  • ocena podłoża protetycznego
  • urazy części twarzowej czaszki, w szczególności złamania żuchwy
  • diagnostyka laryngologicznej ucha i zatok


Przeciwwskazania do pantomografii:

  • ciąża (z powodu emitowanego przez pantomograf promieniowania rentgenowskiego)

Przebieg pantomografii

Przed badaniem pacjent jest stosowanie przygotowywany, tj. zdejmowane są wszystkie ozdoby z głowy i szyi, okulary, aparat słuchowy, ruchome uzupełnienia protetyczne. Niezbędne jest założenie fartucha osłonnego. Pacjent zostaje odpowiednio ustawiony w aparacie rentgenowskim — chwyta oburącz uchwyty i staje w pozycji wyprostowanej. Następnie należy ułożyć podbródek na podpórce i objąć zębami siecznymi zagryzak pokryty jednorazową osłonką (zęby sieczne powinny znaleźć się w specjalnym rowku).

Gdy pacjent jest już prawidłowo ustawiony, zamykane są wsporniki skroniowe w celu zminimalizowania zmian wywołanych przez ewentualne poruszenie się badanego. Bezpośrednio przed badaniem pacjent powinien przełknąć ślinę, zbliżyć język do podniebienia, zamknąć usta i pozostać w bezruchu, spokojnie i miarowo oddychając. Badanie jest całkowicie bezbolesne. W zależności od rodzaju wykonywanego zdjęcia może trwać od kilku do kilkunastu minut, a wynik jest do odbioru bezpośrednio po badaniu.