Endoskopia to zabieg diagnostyczno-leczniczy, polegający na badaniu wnętrza ciała bez przerywania ciągłości tkanek. Wykonywany jest z zastosowaniem systemu do ultrasonografii endoskopowej (EUS). Badanie endoskopowe w połączeniu z gastroskopią poszerza możliwości diagnostyczne schorzeń przewodu pokarmowego. Umożliwia zwłaszcza bardzo precyzyjną ocenę trzustki.

Wskazania i przciwskazania do endoskopii


Wskazaniem do badań endoskopowych są różnego rodzaju dysfunkcje narządów takich jak żołądek, jelita, trzustka, przełyk, zatoki, oskrzela, odbyt.
Wykonanie badania endoskopowego zalecane jest również w przypadku:
  • konieczności pobrania próbki do badania mikroskopowego (endoskopia pozwala na ustalenie budowy komórkowej zmiany oraz jej specyfiki)
  • podejrzenia nowotworu w płucach, żołądku, przełyku lub jelicie (endoskopia pozwala stwierdzić, czy zmiana ma charakter zapalny, czy nowotworowy)
  • przy wrzodach żołądka w celu stwierdzenia, czy dolegliwość ma charakter trawienny

Przeciwwskazania do endoskopii to m.in.:

  • ostra lub ciężka przewlekła niewydolność krążenia
  • ostry zespół wieńcowy i świeży zawał serca
  • ostra lub ciężka przewlekła niewydolność oddechowa (z wyjątkiem EGD w celu ratowania życia)
  • w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia perforacji przewodu pokarmowego

Przebieg endoskopii

Przebieg endoskopii w dużej mierze zależy od potrzeb diagnostycznych pacjenta.

W przypadku badania górnego przewodu pokarmowego endoskop wsuwany jest jamą ustną. Przed wprowadzeniem endoskopu pacjent jest odpowiednio przygotowywany: gardło zostaje znieczulone lidokainą, układa się pacjenta w pozycji leżącej na lewym boku. Następnie przez ustnik umieszczony między zębami wsuwa się endoskop. W momencie, gdy pacjent poczuje opór zwieracza w przełyku, powinien wykonać ruch, podobny jak podczas przełykania pokarmu. Dzięki temu możliwe będzie dalsze wsunięcie endoskopu i kontynuacja badania.

Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się poprzez wprowadzenie endoskopu poprzez odbyt. Podczas badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej na lewym boku, końcówka urządzenia jest smarowana wazeliną, a następnie delikatnie wprowadzana przez odbyt do jelita grubego.

 

Sprawdź, jak przygotować się do badań endoskopowych