Mammografia jest podstawowym badaniem obrazowym, wykorzystywanym do oceny budowy piersi. Pozwala ona na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium choroby, dlatego zaleca się regularne wykonywanie mammografii wszystkim kobietom po 50. roku życia. Mammografia cyfrowa pozwala rozpoznać zmiany o wielkości kilku milimetrów. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga znieczulenia, a jego skuteczność w wykrywaniu nowotworów złośliwych jest oceniana nawet na 80-95%.
Wskazania do mammografii
Mammografia jest badaniem przesiewowym. Oznacza to, że profilaktycznie powinny wykonywać ją kobiety:
- w wieku od 45 do 74 lat, co dwa lata - ponieważ zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi jest największa w tej grupie wiekowej, badanie nie wymaga skierowania,
- przed 45. i powyżej 75. roku życia - zgodnie z zaleceniem lekarza, w oparciu o indywidualne czynniki ryzyka (np. obciążenie genetyczne) i na podstawie skierowania.
Mammografia diagnostyczna jest wykonywana niezależnie od programu badań przesiewowych, wtedy gdy wystąpią objawy mogące świadczyć o chorobie piersi. Należą do nich:
- bóle piersi
- podejrzenie zmiany w sutku: guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, asymetria,
- wyciek z brodawki.
Przebieg mammografii
Po przybyciu do naszej przychodni najpierw należy skierować się do recepcji na poziomie -1 w celu rejestracji na badanie. Następnie pracownik recepcji przekaże do wypełnienia ankietę, która zawiera informacje dotyczące wieku, daty ostatniej miesiączki, przebytych ciąż, przyjmowanych leków hormonalnych, przebytych operacji piersi oraz przypadków zachorowań na nowotwory w rodzinie. Ankietę należy zabrać ze sobą na badanie.
Po zaproszeniu do gabinetu Pacjentka proszona jest o zdjęcie ubrań z klatki piersiowej i ustawienie się przed urządzeniem do wykonania badania mammograficznego. Na płycie należy ułożyć najpierw jedną, a potem drugą pierś. W tym czasie badający dociska z góry drugą płytę. Następnie zmienia się położenie płyt w celu objęcia każdej piersi z boku. Na tej podstawie wykonywane jest prześwietlenie piersi.
Na ogół ucisk nie jest bolesny, choć oczywiście odczucie bólu jest kwestią całkowicie indywidualną i niektóre Pacjentki mogą odczuwać dyskomfort. Dlatego zaleca się wykonywanie badań tuż po miesiączce, ponieważ piersi wówczas nie są nabrzmiałe, napięte i wrażliwe na ucisk, co znacznie wpływa na komfort Pacjentki.
Po skończonym badaniu pacjentka otrzymuje płytę DVD.
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania mammografii jest ciąża.
Jeżeli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś poinformować o tym personel medyczny przed rozpoczęciem badania!
Centrum Diagnostyki Obrazowej iMed24
W Centrum Diagnostyki Obrazowej iMed24 w Krakowie do wykonywania mammografii wykorzystujemy urządzenie Mammo Diagnost DR. Ten bezpośredni cyfrowy system radiograficzny wyposażony jest w duży, pełnopolowy detektor mammograficzny i prosty w obsłudze układ geometrii, ułatwiający odpowiednie pozycjonowanie. Jest to pierwszy w Europie aparat z systemem IntelliSpace Breast, który pozwala na równoczesne porównywanie obrazów z ultrasonografii, mammografii i rezonansu.
Cechy wyróżniające aparat Mammo Diagnost DR to optymalna kontrola ekspozycji z automatycznym ustawianiem parametrów w zależności od grubości piersi i siły ucisku oraz dwutorowa lampa rentgenowska, która zapewnia uzyskanie najmniejszej możliwej dawki promieniowania przy określonej charakterystyce piersi.
Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w przypadku młodszych kobiet, których piersi mają większą gęstość radiograficzną.
W Centrum Medycznym iMed24 badanie mammograficzne dla kobiet pomiędzy 45 a 74 rokiem życia jest bezpłatne.
Sprawdź, jak przygotować się do mammografii