Czy grupa krwi ma znaczenie?

W 2004 roku 14 czerwca został ustanowiony Światowym Dniem Krwiodawcy (ang. World Blood Donor Day). Tego dnia w 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co otrzymał nagrodę Nobla.

W 2004 roku 14 czerwca został ustanowiony Światowym Dniem Krwiodawcy (ang. World Blood Donor Day). Tego dnia w 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co otrzymał nagrodę Nobla. Odkrycie tego austriackiego lekarza rozpoczęło szereg dywagacji i badań nad tajemniczym płynem, jakim jest krew. Wszyscy zaczęli stawiać sobie pytanie: czy grupa krwi faktycznie ma znaczenie?
 
Dziś już wiemy, że krew jest pewnego rodzaju pamiątką po naszych przodkach, ich stylu życia oraz odżywiania. Jest niemal najdoskonalszą strukturą obecną w naszym organizmie, której w żaden sposób nie da się zastąpić. Zbudowana z krwinek białych, czerwonych, a także płytek krwi, które funkcjonują w płynnym osoczu, transportuje po naszym organizmie m.in. tlen, składniki pokarmowe i hormony.
 
Znajomość grupy krwi jest kluczowa, ponieważ wiele mówi o naszym zdrowiu i predyspozycjach naszego organizmu. Istnieją mocne podstawy do twierdzenia, że dostosowanie stylu życia do zaleceń zgodnych z grupą krwi może poprawić nasze zdrowie. Każda z grup krwi posiada swoją genezę, a ich posiadaczy łączą charakterystyczne mocne oraz słabe strony. Mówi się, że grupa krwi wpływa także na osobowość i charakter, nie jest to jednak stuprocentowo potwierdzone z medycznego punktu widzenia.

Grupa „A” -  typ rolnika

Określana jest jako grupa szczególnie odporna na wirusy. Mówi się, że przodkowie osób z tą grupą prowadzili osiadły tryb życia i byli rolnikami. Podobno osoby z grupą A cenią spokój, posiadają zdolność do kontrolowania emocji, pracy w zespole, a także słuchania i wysyłania jasnych komunikatów. Są domatorami, dla których ważne są związki rodzinne. Niektóre badania sugerują, że system trawienny osób z grupą A dostosowany jest szczególnie do przyswajania białka roślinnego. „Rolnicy” powinni więc wprowadzić do swojej diety owoce, warzywa, oleje roślinne, zioła, orzechy, nasiona, kasze, pieczywo razowe, a także uzupełniać niedobory witaminy B, C i cynku. Do słabo trawionych pokarmów zaliczyć można mięso oraz nabiał. U osób posiadających grupę „A” zaobserwować można problemy z pozbywaniem się toksyn z organizmu, co w konsekwencji prowadzi do uczucia ociężenia, nadmiaru wody w organizmie oraz braku energii. W grupie tej istnieje skłonność do alergii, astmy, chorób serca, a także cukrzycy.

Grupa „B” -  typ koczownika

Istnieje teoria upatrująca genezy tej grupy w Himalajach, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne. Uważa się, że właśnie ze względu na to osoby z grupą „B” są szczególnie odporne, również na choroby krążenia i nowotwory. Osoby reprezentujące tę grupę krwi charakteryzować by miało łatwość w adaptacji, ciekawość świata, dobra organizacja, a także własne tempo pracy i posiadanie własnych zasad. Do cech charakterystycznych należy także wierność, uczciwość w związkach, a także słaba pamięć. Osoby te powinny wzbogacić swoją dietę o mięso, witaminy z grupy B, witaminę C i cynk. Ważne jest, by ostrożnie podchodziły do warzyw strączkowych oraz pszenicy. Mówi się, że są podatne na infekcje, powstawanie zakrzepów krwi, dlatego odpowiednie dla nich są ruch i sport.

Grupa „AB” – typ synteza

Charakteryzuje ją siła fizyczna i rzadkość zachorowań. To grupa najmłodsza, stanowiąca niejako połączenie cech wszystkich grup krwi. Jest ona powiązana z typem enigma, co wiąże się z nieprzewidywalnością, beztroską, niezwykłymi zdolnościami, a także niezawodnej intuicji. Osoby z tą grupą krwi miałyby być połączeniem ekstrawertyków z introwertykami, a także odwagi z nieśmiałością. Są otwarci na innych i zwracają uwagę na ich dobro. U osób z grupą „AB” ważna jest różnorodna dieta, wzbogacona o minerały i składniki odżywcze, a także unikanie cukru ze względu na wrażliwy układ pokarmowy. Z trudem przyswajają białko zwierzęce oraz żywność wysoko przetworzoną. U osób tych istnieje ryzyko pojawienia się schorzeń układu krążenia, osteoporozy, nowotworów, a także schorzeń naczyń wieńcowych. Są one także wrażliwe na gluten.

Grupa „0” – typ łowcy

Najstarsza ze wszystkich grup krwi. Ta najczęściej spotykana grupa krwi, miałaby być odpowiedzialna za takie cechy jak siła przebicia, zdolności przywódcze, a także niesamowity upór i odwaga. Osoby z tą grupą charakteryzują się silnym układem odpornościowym, a także dłuższą sprawnością umysłową. Rzadziej cierpią na choroby serca, niektóre nowotwory czy choroby układu krążenia. Posiadają jednak słaby układ immunologiczny. Dość częste jest, że cierpią na miażdżycę i otyłość, zwyrodnienia stawów czy też schorzenia układu pokarmowego. Dieta u osób z grupą „0” powinna być bogata w witaminy z grupy „B”, czyli mięso, rośliny strączkowe, pomidory, orzechy włoskie, banany. Dodatkowo ważna jest tutaj obecność białka zwierzęcego w diecie.