Aby uzyskać wyniki badań o jak najwyższej użyteczności klinicznej, należy przestrzegać poniższych zasad:
- pobrania należy dokonać w godzinach porannych, optymalna pora to czas pomiędzy 7, a 9 rano
- pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo, to znaczy powstrzymać się od posiłku przez około 12 godzin; przed badaniem dopuszcza się przyjęcie niewielkiej ilości wody
- pacjent nie powinien pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie używek (np. kawy) 2-3 dni przed badaniem
- jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, pobranie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków
- 30 minut przed badaniem pacjent powinien pozostawać w spoczynku (pozycja siedząca)
- mocz do badania ogólnego powinien być pozyskany:
- po porannej toalecie
- z pierwszej mikcji porannej (jeśli zaistniała konieczność oddania moczu w nocy – do badania najbardziej użyteczna jest próbka po minimum 4-6 godzinach zalegania w pęcherzu moczowym)
- ze środkowego strumienia w objętości około 50ml (pierwsza porcja odrzucona, pobranie, pozostała część odrzucona); mocz należy oddać do jednorazowego plastikowego pojemnika; w przypadku dzieci mocz pobiera się do specjalnego woreczka (do nabycia w aptece)
- dobową zbiórkę moczu (DZM) należy rozpocząć w dniu poprzedzającym badanie, po odrzuceniu pierwszej mikcji po nocy, a każdą następną porcję moczu należy zbierać do plastikowego naczynia, DZM należy zakończyć następnego dnia porcją moczu z nocy; w określonych przypadkach DZM należy zakwasić
- Wpływ diety, pory dnia, stylu życia i wysiłku fizycznego
- Wpływ zabiegów, alkoholu,cyklu miesięcznego i pozycji ciała
Zmienność osobnicza
Zmienność osobnicza jest zjawiskiem fizjologicznym i jest różna dla poszczególnych parametrów. Dla niektórych parametrów zmienność fizjologiczna może być znacząca, co często decyduje o użyteczności klinicznej badania. W niektórych przypadkach również rasa pacjenta ma wpływ na wynik badania. Znaczące różnice międzyrasowe stwierdzono w przypadku niżej podanych parametrów:
- leukocyty – niższy poziom wśród przedstawicieli rasy czarnej
- monocyty – wyższy poziom wśród przedstawicieli rasy czarnej
- kinaza kreatyny (CK)
- kreatynina
- GFR
- Witamina B12 – wyższy poziom u rasy czarnej
Stres psychiczny
Wpływ stresu psychicznego na wyniki badan laboratoryjnych jest zwykle niedoceniany i bardzo trudny do wyeliminowania. Pod wpływem stresu wzrastają takie parametry jak:
|
|