Wpływ diety na wyniki badań
Dieta jest jednym z głównych czynników, które mają wpływ na wynik diagnostycznego badania laboratoryjnego. Wynik badania może zostać zafałszowany w trojaki sposób:
- bezpośrednio po spożyciu posiłku lub płynów
- po spożyciu pokarmów lub leków zawierających oznaczany parametr
- poprzez oddziaływanie typowej diety pacjenta
Bezpośredni wpływ posiłku na wynik badania laboratoryjnego może wiązać się ze wzrostem stężenia spożytych w posiłku substancji (wzrost stężenia trójglicerydów, glukozy) lub ogólnoustrojową reakcją na posiłek lub spożywane pokarmy (wzrost OB., wzrost leukocytozy spowodowany przesunięciem granulocytów brzeżnych do puli granulocytów krążących, spadek stężenia fosforanów). Na wynik badania może mieć również wpływ lipemia poposiłkowa. Lipemia powoduje spadek zawartości wody w surowicy, a tym samym obniżenie w surowicy substancji rozpuszczalnych w wodzie. Lipemia może bezpośrednio interferować z metodą oznaczania niektórych substancji.
Wielkość zmian spowodowanych przyjęciem posiłku i porą dnia często nie jest możliwa do określenia, dlatego dla standaryzacji przygotowania pacjenta do badania zaleca się pobieranie materiału rano na czczo, po około 12-godzinnej wstrzemięźliwości od spożycia pokarmów.
W poszczególnych przypadkach może być zalecana modyfikacja diety trwająca kilka dni.
Wpływ pory dnia na wyniki badań
Stężenie niektórych parametrów we krwi i moczu wykazuje zmienność w zależności od pory dnia. W tych przypadkach materiał biologiczny należy pobrać dokładnie według zaleceń lekarza. Szczególną uwagę należy zwrócić na zalecenia dotyczące pobierania materiału do oznaczania hormonów.
Wpływ stylu życia na wyniki badań
Szczególne znaczenie na poziom niektórych parametrów ma styl życia. Na parametry gospodarki lipidowej, węglowodanowej i przemian białkowych znaczący wpływ mają zwyczaje żywieniowe. Z tych względów dla takich parametrów jak cholesterol, trójglicerydy, LDL i HDL ustalone zostały wartości pożądane, czyli takie, które nie zwiększają ryzyka wystąpienia choroby. Na wyniki badań mogą mieć również takie czynniki jak praca w okresie nocnym, podróże, regularny wysiłek fizyczny oraz środowisko.
Wpływ wysiłku fizycznego na wyniki badań
Wysiłek fizyczny bezpośrednio przed pobraniem krwi może mieć wpływ na wynik badania. Spowodowane jest to:
- zagęszczeniem krwi o ok. 10% w związku ze wzrostem ciśnienia hydrostatycznego
- zwiększonym zużyciem substancji energetycznych (spadek glukozy, trójglicerydów)
- uwolnieniem do surowicy enzymów pochodzenia mięśniowego (wzrost CPK, AST,LDH)
- ogólnoustrojową reakcją na wysiłek fizyczny (wzrost liczby neutrocytów, zmiany stężeń hormonów)