W czym specjalizuje się poradnia gastroenterologiczna?

Poradnia gastroenterologiczna specjalizuje się w diagnostyce i zachowawczym leczeniu chorób układu pokarmowego, w skład którego wchodzą przełyk, żołądek, dwunastnica, jelito cienkie i grube, a także wątroba i drogi żółciowe oraz trzustka. Każdy z tych narządów jest narażony na występowanie różnych schorzeń, począwszy od zaburzeń czynnościowych, po nowotwory lub choroby autoimmunologiczne. Ponieważ do ich rozwoju dochodzi niejednokrotnie pod wpływem czynników ryzyka, takich jak wzmożony stres, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy niektórych leków bez recepty, część z nich zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych. Choroby przewodu pokarmowego mogą być także szczególnie uciążliwe przez wzgląd na objawy, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie (na przykład biegunki lub zaparcia, bóle brzucha). Specjalista gastroenterologii, zbierając dokładny wywiad oraz zlecając i wykonując dodatkowe badania, na przykład USG lub endoskopię przewodu pokarmowego, może postawić trafne rozpoznanie i zaproponować właściwe leczenie.

Kiedy należy udać się do gastroenterologa?

Wizyta w poradni gastroenterologicznej jest szczególnie wskazana w przypadku Pacjentów odczuwających dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:

  • ból brzucha,
  • uczucie pieczenia za mostkiem (zgaga),
  • nudności i wymioty,
  • uporczywe wzdęcia,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • zmiana regularności wypróżnień,
  • zmiana barwy stolca.

Szczególny niepokój powinny wzbudzić tak zwane objawy alarmowe, to znaczy:

  • nieplanowana utrata masy ciała,
  • zaburzenia połykania,
  • objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (wymioty przypominające fusy z kawy lub krew obecna w zwymiotowanej treści, smoliste stolce lub krew w kale - w przypadku zauważenia takich objawów należy zgłosić się na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy!),
  • ból brzucha wybudzający ze snu,
  • żółtaczka.

Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów alarmowych konieczna jest pilna konsultacja lekarska. 

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)

Choroba refluksowa polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Objawy refluksu mogą występować nawet u co piątej osoby, bez względu na płeć. Kwaśna treść żołądkowa podrażnia błonę śluzową przełyku, wywołując charakterystyczne uczucie pieczenia za mostkiem, czyli tak zwaną zgagę. Może wystąpić również ból w nadbrzuszu, a także chrypka i kaszel. Do czynników ryzyka GERD zalicza się otyłość, palenie tytoniu, spożycie alkoholu. Bardziej narażone są również kobiety ciężarne. Poważnym powikłaniem nieleczonego refluksu jest rak przełyku.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa to występowanie wrzodów trawiennych, czyli ubytków w błonie śluzowej. Mogą się one lokalizować w żołądku i dwunastnicy. Do ich powstania dochodzi zazwyczaj na skutek zakażenia bakterią H. Pylori lub nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu). Objawem sugerującym obecność wrzodów jest ból w nadbrzuszu występujący na czczo i 2-3 godziny po posiłku. Podstawowym badaniem służącym do diagnostyki choroby wrzodowej jest endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zakażenie Helicobacter Pylori

Bakteria Helicobacter Pylori jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój zapalenia żołądka oraz wrzodów trawiennych. Szacuje się, że zakażenie H. Pylori może dotyczyć nawet 60% osób na świecie. Objawia się ono podobnie do choroby wrzodowej, mogą wystąpić również nudności oraz wymioty. Rozpoznanie zakażenia ustala się na podstawie badania fragmentu błony śluzowej żołądka pobranego podczas endoskopii lub przy pomocy metod nieinwazyjnych (na przykład oznaczenia antygenu bakterii w kale). W przypadku wykrycia obecności bakterii konieczna jest jej eradykacja.

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Choroba  Leśniowskiego-Crohna (ChLC) oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to dwie postacie tak zwanego nieswoistego zapalenia jelit. Do tej pory nie udało się ustalić dokładnej przyczyny leżącej u podłoża tych schorzeń, zwraca się jednak uwagę na duże znaczenie czynników genetycznych, zaburzeń immunologicznych oraz składu flory jelitowej. Obie choroby cechują się przewlekłym przebiegiem i występowaniem ognisk zapalenia błony śluzowej. W przypadku WZJG ograniczają się one do jelita grubego, natomiast w ChLC zapalne owrzodzenia mogą pojawić się w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego. Wspólne objawy to przewlekła biegunka oraz ból brzucha. Charakterystyczne dla choroby Leśniowskiego-Crohna jest występowanie aft w jamie ustnej oraz zmian w okolicy odbytu. 

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce. Przez wiele lat może się on rozwijać bezobjawowo, początkowo w postaci łagodnego polipa, w którym z czasem może dochodzić do transformacji nowotworowej. Badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia, którą powinna wykonać każda osoba po ukończeniu 50. roku życia lub wcześniej, jeśli rak jelita grubego wystąpił u członka rodziny. Podczas badania endoskopowego istnieje możliwość usunięcia polipów oraz pobrania materiału do oceny histopatologicznej.

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego należy do zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Podstawowym objawem IBS jest nawracający ból brzucha, któremu mogą towarzyszyć biegunki lub zaparcia oraz zmiana częstotliwości wypróżnień. Uważa się, że dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają zaburzenia osi mózg-jelito, nieprawidłowy skład mikrobioty jelitowej, a także dieta i czynniki kulturowe. Do zaostrzenia dolegliwości dochodzi często na skutek stresu psychicznego, zakażenia przewodu pokarmowego lub spożycia określonych produktów.

Jakie badania można wykonać w naszej Poradni Gastroenterologicznej iMed24 w Krakowie?

Poradnia Gastroenterologiczna iMed24 zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego. Aby zapewnić opiekę medyczną na najwyższym poziomie, Centrum Medyczne iMed24 oferuje również dostęp do szerokiej oferty badań diagnostycznych, między innymi:

  • gastroskopii oraz kolonoskopii, również w znieczuleniu ogólnym,
  • badania pH-metrycznego przełyku,
  • nowoczesnych badań obrazowych, w tym enterografii rezonansu magnetycznego,
  • USG jamy brzusznej,
  • badań laboratoryjnych (np. w kierunku zakażenia H. Pylori).

Nasi spejcaliści

Paweł Szulewski

lekarz medycyny

Zbigniew Wylegała

lekarz medycyny