W czym specjalizuje się poradnia dermatologiczna?

Dermatolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób skóry, a także włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Specjaliści dermatologii zajmują się również leczeniem części chorób przenoszonych drogą płciową. 

Mówi się, że skóra to największy narząd organizmu człowieka. W rzeczywistości pełni ona wiele kluczowych funkcji, począwszy od ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, termoregulację, przez wytwarzanie witaminy D3, aż po jej rolę estetyczną. Niestety, jest ona również narażona na liczne schorzenia o bardzo różnorodnym podłożu, między innymi zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze, choroby autoimmunologiczne, alergie i reakcje nadwrażliwości, a także nowotwory. Wymaga to od dermatologa dużej spostrzegawczości oraz zdolności do odróżniania często subtelnych różnic między zmianami prezentowanymi przez różne jednostki chorobowe. 

W codziennej praktyce dermatologicznej specjalista musi wziąć pod uwagę zarówno stan zdrowia pacjenta, jak i jego komfort życia oraz samoocenę. Dlatego leczenie każdorazowo powinno zostać „skrojone na miarę” według indywidualnych potrzeb. Z tego względu w dermatologii stosuje się szerokie spektrum metod leczenia takich jak: farmakoterapia z użyciem leków miejscowych i podawanych ogólnie, fototerapia (leczenie z użyciem promieniowania UV), kriochirurgia oraz elektrokoagulacja (usuwanie zmian skórnych z użyciem niskiej lub wysokiej temperatury).

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Do dermatologa należy zgłosić się jeśli wystąpią niepokojące objawy związane ze skórą i jej wytworami, czyli włosami oraz paznokciami, na przykład:

  • włosy wypadają nadmiernie lub są łamliwe,
  • pojawiły się zmiany na lub pod płytkami paznokciowymi,
  • paznokcie stały się słabe i łamliwe,
  • pojawiły się zmiany chorobowe na skórze lub w obrębie błon śluzowych,
  • wystąpił świąd,
  • pojawiło się nowe znamię lub stare znamię powiększyło się/zmieniło swoje zabarwienie.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych chorób skóry. U jej podłoża leżą czynniki genetyczne oraz immunologiczne. Skóra osoby chorej na AZS ma skłonność do przesuszania, wykazuje zwiększoną wrażliwość na alergeny, zanieczyszczenia, substancje drażniące oraz drobnoustroje, traci ona również właściwości naturalnej bariery. W konsekwencji prowadzi to do nieprawidłowych reakcji ze strony układu odpornościowego, które powodują nasilony świąd, a także powstawanie zaczerwienionych grudek, najczęściej w okolicy twarzy, szyi, łokci i kolan. Z czasem dochodzi do pogrubienia naskórka i ciemnienia obszarów objętych przez zmiany chorobowe, co określa się mianem zliszajowacenia. AZS często ma swój początek w dzieciństwie, mogą mu również towarzyszyć inne choroby atopowe, takie jak astma i alergiczny nieżyt nosa. 

Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy. Silny świąd, jaki jej towarzyszy może znacząco pogorszyć komfort życia, na przykład uniemożliwiając sen. Drapanie prowadzi do powstawania ran, które ułatwiają przenikanie drobnoustrojów, tym samym zwiększając ryzyko zakażeń. Dzięki właściwemu leczeniu można skutecznie złagodzić objawy choroby, a także zmniejszyć ryzyko ewentualnego zaostrzenia.

Łuszczyca

Łuszczyca to niezakaźna choroba przewlekła, w której na skutek nieprawidłowego rogowacenia naskórka dochodzi do powstawania charakterystycznych zmian skórnych, czyli zlewających się ze sobą, czerwonych lub czerwonobrunatnych grudek, od których oddzielają się cienkie, białosrebrzyste płatki, nazywane łuskami. Mimo licznych badań dokładna przyczyna łuszczycy nie jest znana. Odkryto wiele mutacji genów odpowiadających za dziedziczenie predyspozycji do łuszczycy, wiadomo jednak, że do rozwoju choroby dochodzi pod wpływem zewnętrznych czynników wyzwalających, takich jak niektóre leki, promieniowanie UV, zranienia, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, używki, stres czy infekcje.

Trądzik zwyczajny

Trądzik zwyczajny to powszechna choroba i bez wątpienia jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do dermatologa. Do jego rozwoju dochodzi na podłożu nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Nadmierna ilość wydzieliny oraz zablokowanie ujścia gruczołu przez rogowaciejący naskórek, w połączeniu z kolonizacją przez bakterie Cutibacterium acnes prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Zmiany skórne w trądziku mają charakter zamkniętych i otwartych zaskórników, ropnych krost, grudek, a czasem również zapalnych guzków. Leczenie trądziku jest długotrwałym procesem, wymagającym odpowiedniej pielęgnacji skóry, stosowania leków zgodnie z zaleceniami lekarza, a czasem również modyfikacji diety.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (Rosacea) to choroba zajmująca skórę twarzy, o przewlekłym, zapalnym charakterze. Może wystąpić w każdym wieku i niezależnie od płci, jednak najczęściej chorują kobiety między 20 a 50 rokiem życia. Do wystąpienia trądziku różowatego predysponują skłonności do rumienienia się (związane z nadmiernym rozszerzaniem naczyń krwionośnych) oraz skóra łojotokowa. Choroba początkowo objawia się jako przemijające zaczerwienienie, z czasem dochodzi do utrwalonego rozszerzenia naczyń krwionośnych, czyli teleangiektazji (nazywanych również pajączkami naczyniowymi), a także pojawienia się grudek i krostek. Zmiany lokalizują się najczęściej w środkowej części twarzy: na czole, nosie, brodzie oraz na policzkach. Typowy przebieg choroby to okresy zaostrzeń oraz przejściowych remisji, to znaczy ustępowania objawów.

Nowotwory skóry

Nowotwory skóry to szeroka grupa chorób,  do której zaliczają się na przykład łagodne zmiany barwnikowe i włókniaki, a także raki płaskonabłonkowe i kolczystokomórkowe oraz szczególnie niebezpieczny czerniak. Ryzyko ich występowania różni się w zależności od fototypu skóry, narażenia na promieniowanie ultrafioletowe, a także czynników genetycznych. Profilaktyka powinna obejmować stosowanie kremów z filtrem UV oraz regularną kontrolę wszystkich zmian skórnych w badaniu dermatoskopowym.

Jakie badania można wykonać w Poradni Dermatologicznej iMed24 w Krakowie?

W ramach Poradni Dermatologicznej iMed24 diagnozujemy i leczymy choroby skóry o każdym charakterze. W codziennej praktyce posługujemy się nowoczesnymi narzędziami, między innymi videodermatoskopem, umożliwiający ocenę zmian skórnych w dużym powiększeniu, co ułatwia ustalenie dalszego postępowania.

W Centrum Medycznym iMed24 prowadzimy również leczenie zmian skórnych przy użyciu małoinwazyjnych metod takich jak kriochirurgia i elektrokoagulacja, umożliwiających bezpieczne i skuteczne leczenie znamion naskórkowych, włókniaków i innych chorób skóry.

Nasi spejcaliści

Iwona Kaczanowska

doktor nauk medycznych