Poradnia chorób wewnętrznych

Czym zajmują się lekarze chorób wewnętrznych?

Lekarze chorób wewnętrznych, nazywani również internistami, zajmują się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zachowawczym chorób niemal wszystkich narządów wewnętrznych organizmu, w tym schorzeń:
  • układu sercowo-naczyniowego, 
  • układu oddechowego, 
  • układu pokarmowego, 
  • narządów wydzielania wewnętrznego, 
  • nerek i dróg moczowych, 
  • układu ruchu i tkanki łącznej,
  • chorób zakaźnych,
  • chorób metabolicznych. 
Szeroka, wielodyscyplinarna wiedza umożliwia internistom prowadzenie kompleksowej opieki nad pacjentami z licznymi chorobami przewlekłymi, zarówno w ramach kontynuacji dotychczasowego leczenia, jak i w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Kiedy należy udać się do poradni internistycznej?

Wizyta w poradni internistycznej to dobry punkt wyjścia w przypadku nagłych zachorowań i infekcji, a także wystąpienia nowych, niespecyficznych dolegliwości. Lekarz chorób wewnętrznych zbierze wywiad oraz przeprowadzi badanie, a następnie zleci niezbędne badania dodatkowe, a w razie konieczności również konsultacje innych specjalistów. Poradnia internistyczna jest również miejscem, do którego mogą zgłaszać się dorośli Pacjenci zainteresowani profilaktyczną oceną stanu zdrowia i w celu przyjęcia szczepień ochronnych na choroby takie jak grypa czy wirusowe zapalenie wątroby.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze (NT) to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, dotykająca nawet co trzecią osobę dorosłą w Polsce. O nadciśnieniu świadczy wzrost skurczowego ciśnienia tętniczego powyżej 140 mm Hg lub ciśnienia rozkurczowego powyżej 90 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze może przebiegać bezobjawowo przez wiele lat, powodując postępujące uszkodzenia w narządach takich jak serce czy nerki.  Podstawą leczenia nadciśnienia tętniczego jest modyfikacja stylu życia, czyli zwiększenie aktywności fizycznej, zmiana nawyków żywieniowych oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała, a w dalszej kolejności zastosowanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższoną glikemią (stężeniem glukozy we krwi). Jest to skutek zaburzonego działania (cukrzyca typu II) lub niedostatecznego wydzielania insuliny (cukrzyca typu I i II), hormonu produkowanego w trzustce. Jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu II jest otyłość. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, czasem powodując niespecyficzne dolegliwości, takie jak wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu czy osłabienie i senność. Z czasem, na skutek znacznie podwyższonego poziomu glukozy (hiperglikemii) dochodzi do uszkodzenia licznych narządów, między innymi serca i naczyń krwionośnych, nerek, oczu, a także nerwów, co prowadzi do licznych powikłań. W początkowej fazie cukrzycy typu II dobry efekt przynosi zastosowanie odpowiedniej diety w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, w wielu wypadkach konieczne jest jednak leczenie farmakologiczne. Chorzy na cukrzycę typu I muszą do końca życia przyjmować insulinę w postaci podskórnych zastrzyków.

Choroby tarczycy

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego położony w przedniej części szyi. Produkuje ona hormony odpowiedzialne za regulację przemiany materii: trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Ich produkcja podlega ścisłej regulacji ze strony innego gruczoły - przysadki mózgowej, która wydziela TSH, pobudzający produkcję hormonów tarczycy. 

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym niedobór hormonów tarczycy powoduje spowolnienie procesów metabolicznych. Może się on objawiać między innymi wzrostem masy ciała, osłabieniem, wzmożoną sennością, pogorszeniem koncentracji, obniżeniem nastroju, uczuciem zimna oraz zaparciami. Najczęstszą przyczyną niedoczynności jest przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, nazywane również chorobą Hashimoto. 

Nadczynność tarczycy jest chorobą, w której przebiegu tarczyca produkuje hormony w ilości przekraczającej potrzeby organizmu. Ich nadmiar może powodować nadmierną potliwość i uczucie gorąca, wzmożoną nerwowość i chwiejność emocjonalną, drżenie mięśni, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, a także zaburzenia rytmu serca. Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa, spowodowana powstawaniem autoprzeciwciał, które oddziałują na receptor dla TSH, stymulując produkcję hormonów tarczycy.

Choroby wątroby

Wątroba to narząd niezbędny do życia, pełniący szereg istotnych funkcji, począwszy od produkcji żółci, białek osocza (np. albumin czy białka S) i czynników krzepnięcia krwi, aż po udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów. Niestety wątroba jest podatna na uszkodzenia wywołane różnymi czynnikami, przede wszystkim nadmierne spożyciem alkoholu, zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i typu C, a także przedawkowaniem leków (nawet tych bez recepty, jak paracetamol).

Najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). To schorzenie, do którego dochodzi pod wpływem czynników ryzyka takich jak otyłość, podwyższone stężenie trójglicerydów i obniżone stężenie cholesterolu HDL, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze. Choroba ta może prowadzić do marskości i niewydolności wątroby, dzieje się tak jednak stosunkowo rzadko. Najczęściej osoby cierpiące na NAFLD umierają ze względu na choroby sercowo-naczyniowe.

Choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc to często spotykane schorzenia w praktyce internistycznej, choć docelowo zajmują się nimi specjaliści z dziedziny pulmonologii.

Astma jest chorobą związaną z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, co powoduje ich nadreaktywność na czynniki takie jak alergeny, zanieczyszczenia powietrza czy dym tytoniowy, pod wpływem których dochodzi do skurczu dróg oddechowych i utrudnionego przepływu powietrza.

Choroby przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego, takie jak choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy zespół jelita drażliwego, to częste i bardzo uciążliwe schorzenia. Mogą one powodować objawy takie jak ból brzucha, nudności, zgaga, biegunki czy zaparcia, znacząco pogarszając komfort i jakość życia. Ustalenie przyczyny dolegliwości wymaga często wnikliwej diagnostyki różnicowej. 

Jakie badania można wykonać w Poradni chorób wewnętrznych iMed24 w Krakowie?

W naszej Poradni chorób wewnętrznych można skorzystać z dostępu do szerokiego zakresu badań diagnostycznych, w tym:

  • USG jamy brzusznej,
  • USG tarczycy,
  • USG tkanek miękkich,
  • USG jąder,
  • USG piersi,
  • badań laboratoryjnych.

Nasi spejcaliści

Małgorzata Wach-Pizoń

lekarz medycyny

Tomasz Luberda

lekarz medycyny

Lech Siembab

lekarz medycyny

Aneta Wawrzyn-Górecka

lekarz medycyny

Urszula Wilk

lekarz medycyny

Paulina Nowak

lekarz medycyny

Dominik Cieniawski

lekarz medycyny

Katarzyna Kruczak

lekarz medycyny

Tomasz Pizoń

doktor nauk medycznych

Ewa Wieczorek-Surdacka

lekarz medycyny

Weronika Nedza

lekarz medycyny