Skleroterapia

Skleroterapia to zabieg, polegający na ostrzykiwaniu żylaków środkami farmakologicznymi w celu ich zarośnięcia (tzw. obliteracja). To powszechna metoda leczenia żylaków. Jest szczególnie zalecana w początkowej fazie choroby, kiedy głównymi objawami są niewielkie żylaki i teleangiektazje. Skuteczna jest również w przypadku leczenia większych żylaków.

Skleroterapię można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi technikami, np. laserowym usuwaniem żylaków. Takie postępowanie pozwala osiągnąć lepsze efekty lecznicze oraz kosmetyczne.

Zastosowanie skleroterapii:

w drobniejszych naczyniach układu żylnego, tzw. pajączkach i żylakach naczyniowych

w likwidacji niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej

w żylakach odchodzących od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej z zachowaniem wydolności pni lub zlikwidowaniu ich niewydolności

w żylakach głębokich (przy pachwinie dla żyły odpiszczelowej i pod kolanem dla żyły odstrzałkowej)

 

Bezwzględne przeciwwskazania do skleroterapii:

- unieruchomienie

- zakrzepica naczyń żylnych powierzchniowych lub głębokich

- alergia na środki obliterujące (objawia się w postaci wysypki skórnej, rzadziej w postaci duszności)

- ciąża

- ciężka choroba układowa

- miejscowa skórna lub układowa infekcja

- miażdżyca tętnic kończyn dolnych

 

Względne przeciwwskazania do skleroterapii:

- cukrzyca

- obrzęk goleni

- astma oskrzelowa

- trombofilia

- inne choroby alergiczne

W tych przypadkach zalecane jest wcześniejsze poinformowanie lekarza o przeciwwskazaniach. Po zdiagnozowaniu stanu pacjenta lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu lub zaniechaniu zabiegu.

 

Przebieg skleroterapii

Przy pomocy bardzo cienkiej igły lekarz wstrzykuje do chorobowo zmienionych naczyń specjalny roztwór farmakologiczny, który przyczynia się do ich natychmiastowego obkurczenia. Celem zabiegu jest wywołanie zmian zapalnych, które sprawią, że naczynie stanie się niedrożne, a w konsekwencji zostanie wchłonięte przez organizm jako niepotrzebne. Podczas zabiegu zwykle wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć.

Zabieg skleroterapii stosowany jest również w celu zamykania większych żylaków. W takich sytuacjach zamiast płynu wprowadzana jest pianka ze środka obliterującego, pozwalająca na dłuższy kontakt preparatu ze ścianą naczynia. 

Zabieg skleroterapii trwa standardowo od 15 do 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu zakładany jest opatrunek uciskowy, a chory powinien przez 20-30 minut spacerować. Nie należy wówczas siedzieć, stać ani leżeć. Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy.

 

Możliwe powikłania po skleroterapii:

przemijające siniaki

zaczerwienienie

bolesność w miejscu wstrzyknięcia

pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku

zgrubienia i przebarwienia w przebiegu nastrzykniętych żylaków

Po zabiegu wymagane jest czasowe noszenie wyrobów uciskowych.

 

 

Poznaj naszą ofertę: