Echoskleroterapia

Echoskleroterapia jest specjalną odmianą skleroterapii wykonywaną przy użyciu pianki pod kontrolą USG (ultrasonografii). Obecnie jest to bardzo popularna metoda leczenia pajączków naczyniowych oraz żylaków. Echoskleroterapia jest bezpieczniejsza w porównaniu z tradycyjną skleroterapią, ponieważ wykonujący zabieg lekarz ma możliwość kontroli przepływu pianki wewnątrz żył.

Zabieg często stosowany jest jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego. Pozwala na wyeliminowanie niewydolnych pni żylnych. Dzięki zastosowaniu leku w postaci pianki możliwe jest usunięcie nawet dużych i nawrotowych żylaków, zapewniając rezultaty lepsze niż przy użyciu środków płynnych. Echoskleroterapię wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i bez znieczulenia, które jest zbędne, ponieważ nakłucia cienką igłą są praktycznie bezbolesne.

Zalety echoskleroterapii:

     Echoskleroterapia stanowi cenne uzupełnienie innych małoinwazyjnych metod leczenia niewydolności żylnej (np. obliteracji laserowej).

     Eliminuje to konieczność stosowania flebektomii, czyli operacyjnego usuwania żylaków.

     Czas zabiegu to ok. 10-30 minut, przy czym samo podanie leku trwa kilkanaście sekund i jest bezbolesne.

     Wykonuje się zwykle kilka wstrzyknięć w odstępach kilkutygodniowych.

Przebieg echoskleroterapii

Podczas zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej. Lekarz wykonuje serię wstrzyknięć leku do niewydolnych naczyń. Lek występuje w postaci spienionej, zawiera mikropęcherzyk powietrza, dlatego też jest doskonale widoczny w USG. Dzięki temu na bieżąco można obserwować piankę w nastrzykiwanej żyle. Widząc uszkodzone naczynia, lekarz precyzyjnie podaje do nich lek. Najczęściej nastrzykiwanie obejmuje wybraną część nogi, np. udo lub podudzie. Bezpośrednio po zabiegu na nogę zakładana jest pończocha uciskowa. Przez następne kilkanaście minut pacjentowi nie wolno siedzieć, zalecany jest spacer.

Używany sprzęt jest jednorazowy. Po zabiegu pacjent może pracować zawodowo i prowadzić aktywny tryb życia. Echoskleroterapia prowadzi do całkowitego zarośnięcia nastrzykiwanej żyły i wyeliminowania żylaków. Do usunięcia niewielkich żylaków zwykle wystarcza jeden zabieg, w przypadku większych zmian konieczne bywa przeprowadzenie serii ostrzykiwań (nie więcej niż 3-4 zabiegi) w odstępach co najmniej tygodniowych.

Przeciwwskazania do echoskleroterapii:

     alergie na środki obliterujące

     rozległe obrzęki kończyn dolnych uniemożliwiające kompresjoterapię

     unieruchomienie pacjenta

     nasilone miejscowe lub ogólne infekcje

     choroby nowotworowe

     zakrzepica w ostrej fazie w układzie żył głębokich lub powierzchownych

     zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych

     aktywne schorzenia autoimmunologiczne

     ciąża

 

Poznaj naszą ofertę: