Endoskopia

Endoskopia to zabieg diagnostyczno-leczniczy, polegający na badaniu wnętrza ciała bez przerywania ciągłości tkanek. Wykonywany jest z zastosowaniem systemu do ultrasonografii endoskopowej (EUS). Badanie endoskopowe w połączeniu z gastroskopią poszerza możliwości diagnostyczne schorzeń przewodu pokarmowego. Umożliwia zwłaszcza bardzo precyzyjną ocenę trzustki.

Sprawdź jak przygotować się do badań endoskopowych

Dzięki kapsułce endoskopowej, która używana jest do diagnostyki jelita cienkiego, możemy dotrzeć też do tej części przewodu pokarmowego, która jest niedostępna w badaniu endoskopowym.

Wskazania i przciwskazania do endoskopii

Wskazaniem do badań endoskopowych są różnego rodzaju dysfunkcje narządów takich jak żołądek, jelita, trzustka, przełyk, zatoki, oskrzela, odbyt.

Wykonanie badania endoskopowego zalecane jest również w przypadku:

konieczności pobrania próbki do badania mikroskopowego (endoskopia pozwala na ustalenie budowy komórkowej zmiany oraz jej specyfiki)

podejrzenia nowotworu w płucach, żołądku, przełyku lub jelicie (endoskopia pozwala stwierdzić, czy zmiana ma charakter zapalny, czy nowotworowy)

przy wrzodach żołądka w celu stwierdzenia, czy dolegliwość ma charakter trawienny

Wskazania do badania endoskopowego przy użyciu kapsułki, m.in.:

przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego

niewyjaśniona niedokrwistość

podejrzenie guza jelita cienkiego

diagnostyka choroby trzewnej

zespoły polipowatości przewodu pokarmowego

Przeciwwskazania do endoskopii m.in.:

ostra lub ciężka przewlekła niewydolność krążenia

ostry zespół wieńcowy i świeży zawał serca

ostra lub ciężka przewlekła niewydolność oddechowa (z wyjątkiem EGD w celu ratowania życia)

w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia perforacji przewodu pokarmowego

Przeciwwskazania do badania endoskopowego przy użyciu kapsułki:

zaburzenia połykania lub perystaltyki jelit

zwężenie i niedrożność przewodu pokarmowego, duże uchyłki przewodu pokarmowego

przetoka jelitowa

przebyte operacje brzuszne

ciąża

wszczepiony stymulator serca

 

Przebieg endoskopii

Przebieg endoskopii w dużej mierze zależy od potrzeb diagnostycznych pacjenta.

W przypadku badania górnego przewodu pokarmowego endoskop wsuwany jest jamą ustną. Przed wprowadzeniem endoskopu pacjent jest odpowiednio przygotowywany: gardło zostaje znieczulone lidokainą, układa się pacjenta w pozycji leżącej na lewym boku. Następnie przez ustnik umieszczony między zębami wsuwa się endoskop. W momencie, gdy pacjent poczuje opór zwieracza w przełyku, powinien wykonać ruch, podobny jak podczas przełykania pokarmu. Dzięki temu możliwe będzie dalsze wsunięcie endoskopu i kontynuacja badania.

Badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się poprzez wprowadzenie endoskopu poprzez odbyt. Podczas badania pacjent ułożony jest w pozycji leżącej na lewym boku, końcówka urządzenia jest smarowana wazeliną, a następnie delikatnie wprowadzana przez odbyt do jelita grubego.

Przebieg badania z zastosowaniem kapsułki endoskopowej

Podczas tego badania, pacjent połyka specjalną kapsułkę, która przesuwa się przez przewód pokarmowy dzięki naturalnym ruchom perystaltycznym, a jednocześnie fotografuje środek jelita cienkiego. Zdjęcia przesyłane są bezpośrednio do analizatora. Po przeprowadzonym badaniu kapsułka jest wydalana przez pacjenta w sposób naturalny. Zebrane dane z rejestratora są kopiowane do komputera i wizualizowane.

Nie wiesz jak przygotować się do badania ?

Sprawdź!

Poznaj naszą ofertę: