Na czym polega stożkowa tomografia komputerowa?

Stożkowa tomografia komputerowa (ang. cone-beam computed tomography, CBCT) jest badaniem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie. W przeciwieństwie do klasycznej tomografii komputerowej badanie to wykorzystuje lampę rentgenowską, emitującą wiązkę promieniowania o kształcie trójwymiarowego stożka, zamiast dwuwymiarowego wachlarza. Technika ta pozwala na trójwymiarową wizualizację struktur twarzoczaszki, w tym zębów, szczęki, żuchwy, stawu skroniowo-żuchwowego, a także uszu, nosa oraz zatok przynosowych.

Zalety CBCT

CBCT jest szybkim, nieinwazyjnym sposobem odpowiedzi na szereg pytań klinicznych. Obrazy uzyskane dzięki CBCT dostarczają trójwymiarowych wizualizacji, zamiast dwuwymiarowych zdjęć otrzymywanych za pomocą tradycyjnego pantomogramu. Może to pomóc w postawieniu diagnozy, zaplanowaniu leczenia i ocenie przebiegu niektórych schorzeń.

Badanie jest niezwykle krótkie, zazwyczaj jego wykonanie zajmuje mniej niż minutę. Przez cały czas pacjent pozostaje w bezruchu, a lampa rentgenowska wykonuje jeden obrót wokół jego głowy. Brak tutaj znanego z innych badań TK ruchomego stołu. 

Dawki promieniowania wykorzystywane podczas dentystycznych badań CBCT są na ogół niższe niż w przypadku klasycznej tomografii komputerowej.

Wskazania do wykonania CBCT

Tomografia wiązki stożkowej zrewolucjonizowała podejście do diagnostyki obrazowej w stomatologii i obecnie znajduje ona zastosowanie w niemal każdej dziedzinie, począwszy od endodoncji i implantologii, przez ortodoncję, na chirurgii szczękowo-twarzowej skończywszy. Zalety CBCT sprawiły, że badanie to jest coraz częściej wykorzystywane również w otolaryngologii.

CBCT jest wykorzystywane do oceny:

  • łagodnych i złośliwych guzów twarzoczaszki,
  • zatrzymanych zębów,
  • zmian zapalnych i martwiczych kości twarzoczaszki,
  • nieprawidłowości związanych z zatokami przynosowymi,
  • przed planowanymi procedurami implantologicznymi i leczeniem ortodontycznym,
  • patologii stawu skroniowo-żuchwowego.

Przygotowanie do CBCT

Badanie CBCT nie wymaga specjalnego przygotowania. Aby wykonać badanie, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego skierowania. Przed rozpoczęciem należy zdjąć wszystkie przedmioty, takie jak biżuteria, okulary i spinki do włosów, które mogłyby wpłynąć na jakość badania.